12 Юли 2025събота22:07 ч.

Когато бежанците са по-добри от туристите

Увеличава се новата глобална тенденция за борба с увеличаването на туристическия трафик

/ брой: 155

visibility 1080

Лента.ру

Докато Русия се бори да увеличи туристическия поток в страната, в други държави набира скорост обратната тенденция. Испанските Балеарски и Канарски острови, Венеция и Барселона, гръцкият Санторини, тайските острови Кхай и перуанската перла Мачу Пикчу се опитват да ограничат броя на туристите или поне да направят този поток равномерен в течение на годината. Защо обаче масовият туризъм започва да се възприема като нарастващо зло?
Като начало една показателна цифра. Според данните на Световната туристическа организация на ООН UNWTO през 2015 г. е регистриран рекорд от международни пристигания - 1,2 милиарда. Това е с 50 милиона пътувания повече, отколкото през 2014 година. При това ръстът на международните туристически пътувания се регистрира шеста година поред и през целия този период се запазва средна динамика на ръст на туристическия пазар с 4 и повече процента.
Причината за увеличения туристически поток е ръстът на доходите на населението, а също така бурното развитие на редица региони, които преди не са играли водеща роля в световния туризъм - страните от Азия и Близкия изток. В отделни сектори на туризма, например в екскурзионния, те вече са на първите места. Засега те не се интересуват много от плажовете и скиорските курорти, но това е засега. В навечерието на Зимните олимпийски игри в страната си китайците вече активно усвояват съответните видове почивка е все по-често се появяват на европейските склонове.
Миналата година Китай отново се прояви като най-голям туристически пазар, като задмина САЩ и Германия. Според данни на Китайската национална туристическа администрация CNTA през 2015 г. близо 120 милиона китайци са почивали в чужбина. това е почти 13 пъти повече, отколкото през 1998 година. Показателят за 2014 г. е 109 милиона души. Според туристическата организация на КНР такъв съществен принос е свързан с увеличаването на реалните доходи на населението, а също така с либерализирането на визовата политика за жителите на страната от страна на редица държави, в това число европейски.
Според CNTA китайският туристически пазар се оценява на 500 милиона души - именно толкова китайци се определят като средна класа. Това означава, че те искат и могат да пътешестват. Туризмът в чужбина е признак на висок социален статут, което означава, че китайците все повече ще пътуват. По-точно - ще летят.
Миналата година най-голям брой международни полети е открит именно в Китай - 378. Тази година се очаква в света да се появят около 1,1 милиона нови международни маршрути и близо 200 от тях ще отворят китайските превозвачи. Според прогнозите Китай ще стане най-големият пазар за пътнически превози към 2034 година.
За увеличаването на международния туризъм спомага и достъпността на самолетните пътувания, преди всичко за сметка на развитието на лоукост превозвачите. Според данни на британския авиационен сайт anna.aero миналата година са били създадени 3100 нови маршрута в 173 страни, което с 500 повече, отколкото през 2014 година. При това 1760 маршрута са пуснати за първи път.
Най-голямата динамика тук показват именно бюджетните авиокомпании. Сред лидерите са "Ryanair" (превозила е 101,4 милиона пътници през 2014 г.) и "EasyJet" (69,8 милиона пътници), стартирали 99 нови маршрута, а също така испанската "Vueling", открила 90 маршрута.
Към този фактор миналата година се добавя още един - безопасността. Европейците обърнаха гръб на Турция, Тунис, Египет и предпочитат по-сигурните от тази гледна точка Испания, Португалия, Гърция, Кипър, Италия. Само дето жителите на някои от регионите изобщо не се радват на този избор.
"Туристите да си отиват. Бежанците са добре дошли", "Туризмът разрушава града ни" - такива графитни лозунги украсиха тази пролет стените на историческия център в Палма - столицата на курортна Майорка, един от основните острови на Балеарския архипелаг. Това е реакцията на местното население на увеличения туристически поток. Тълпите от почиващи, според съобщения в местния печат, тъпчат историческия квартал Ла Сеу, който е прочут с тесните си павирани улички и готическия храм, а също така оставят планини от боклук по местните плажове.
През тази година Майорка се готви за истинско туристическо нашествие  - на острова все повече хора долитат  (пропускателната способност на летището вече е увеличена от 66 до 100 полета на час) и доплават (само за един ден през първата седмица на май в пристанището са влезли 8 големи круизни кораба с 22 хиляди души на борда). Всичко това води до задръствания и блъсканици по улиците, разграбени магазини, препълнени ресторанти, купища боклук.
През 2015 година Балеарските острови, чието постоянно население е 1,1 милиона души, са приели над 13 милиона туристи. Трите основни острова на архипелага - Ибиса, Майорка и Менорка - са втори в Средиземноморието по брой приети круизни кораба - 790. Тази година броят на гигантските плаващи хотели ще се увеличи с една трета: Майорка очаква 524 кораба, Ибиса - 154. Менорка, призната за природен резерват, се предаде и увеличи пристанището Маон, за да може да влезе круизният кораб "MSC Armonia", дълъг 275 метра, от който на брега ще слязат едновременно 3000 пътници. И това е само от един кораб. А на самата Менорка живеят малко повече от 20 хиляди души.
Ето още един пример - мегапопулярният Санторини. Властите на този гръцки остров от 2017 година смятат да ограничат броя на туристите, пристигащи с кораби - до 8 хиляди души на ден. Пренаселването с почиващи вреди на местната природа и инфраструктура, която с всяка година все по-трудно оцелява заради безкрайния туристически поток. В пика на сезона, от май до октомври, на Санторини пристигат по 10 хиляди туристи на ден. През 2015 година на острова са регистрирани 636 кораба с над 790 хиляди пътници.
Да ограничат броя на туристите решиха и властите на италианското градче Чинкуе Тере, една от перлите на Източна Лигурия. Причината е същата - все повечето туристически кораби, заради които уникалното градче е на границата на оцеляването. Властите решиха да спазват лимит от 1,5 милиона туристи годишно, като предварително продават билети за влизане в града. Щом цифрата бъде достигната, достъпът до Чинкуе Тере ще бъде затворен. Жителите не искат градът им да повтори съдбата на Венеция, като се превърне в музей под открито небе.
Още един известен пример за съпротива срещу туристическия поток е Барселона, чиито власти открито заявиха, че тук на гости не се радват и обявиха мораториум върху изграждането и лицензирането на нови хотели.
На другия край на Земята, в Перу, възнамеряват да регулират туристическия поток до Мачу Пикчу.
Последният пример са кораловите острови Кхай Нок, Кхай Нуй и Кхай Най, намиращи се недалеч от Пукет в Тайланд. През юни тази година властите в кралството взеха решение да ги затворят за туристи заради заплаха от разрушаване. Туристическите обекти, кейовете за катери, ресторантите и кафенета сериозно са нарушили местната екосистема. Над 80 процента от кораловите рифове са подложени на интензивна ерозия.
Изглежда, че само намесата на официалните власти може да спаси град или остров от тълпите чужди туристи. Както показа опитът на Балеарските острови, никакви данъци и такси не могат да спрат туристите или поне да минимализират щетите от нашествията им.
Масовият туризъм, създавайки и умножавайки съпътстващата инфраструктура - хотели, ресторанти, сувенирни лавки и магазини - унищожава автентичността на мястото, неговата уникалност. Може да се каже, че почиващите стъпкват културния и историческия слой, а понякога и в буквалния смисъл разрушават историческите обекти, отчупвайки и отнасяйки у дома за спомен камъни, като в Колизеума, или изписвайки на стените имената си, от което страдат стените на древния град на инките Мачу Пикчу.


Все повече китайци предпочитат почивка в чужбина

Тази година турските плажове остават празни, европейците предпочетоха безопасността

Властите на Чинкуе Тере решиха да ограничат броя на туристите, за да запазят града си

Инкайските руини на Мачу Пикчу привличат огромен брой туристи

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ