13 Юли 2025неделя18:10 ч.

Константин Тринкс дирижира "Дама пика"

Премиерата на прочутата творба на Чайковски в Софийската опера и балет е на 31 януари

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 928

Премиерата на прочутата опера "Дама пика от Чайковски - концертно изпълнение, предстои на 31 януари в Софийската опера и балет. Диригент ще бъде Константин Тринкс - гост. В ролята на Герман ще видим солиста от Софийската опера Мартин Илиев. В ролята на Лиза ще се превъплъти сопраното Александра Любчански - гост. Участват още Виолета Радомирска като Полина, Атанас Младенов (Елецки), Веселин Михайлов (Томски), Ангел Антонов (Чекалински), Бисер Георгиев (Сурин), Даниел Острецов (Чаплицки), Николай Войнов (Нарумов), Слави Манов (Разпоредител), Иванка Нинова (Графинята), Цвета Сарамбелиева (гувернантка), Баясгалан Дашням (Маша), Станислава Момекова (Прилепа) и др.

"Дама пика", заедно с Шестата симфония - Патетична, е връх в творчеството на Чайковски. Написана с трескава бързина, в поразително кратък срок - само за 44 дни, тя се превръща в най-разтърсващия дълбок и искрен израз на творческия светоглед на Чайковски. Като Моцарт по време на съчиняването на Реквием, Чайковски е ридал над вдъхновените страници на най-хубавата измежду руските опери. В своето изследване руският музикален критик Иван Солертински пише: "Самата "Дама пика" излезе извън жанровите рамки на традиционната опера: такова абсолютно съвпадение на сюжетно, психологическо и музикално действие, каквото е постигнато в гениалната четвърта картина - спалнята на Графинята, едва ли може да се срещне в цялата световна оперна литература. Само тази картина е достатъчна, за да се постави "Дама пика" до великите шедьоври на музикалния театър."

Премиерата на "Дама пика" е на 31 декември 1891 г. в Санкт Петербург. В България за първи път е играна през 1926 г. в София под диригентството на Юрий Померанцев, руски музикант, който работи по това време в българската столица.

Константин Тринкс, диригент със забележителна кариера в Германия, публиката у нас познава от впечатляващото представяне на "Парсифал" и на Вагнеровите шедьоври на сцената на Софийската опера и балет. Тринкс прави своя дебют в Дармщатския държавен театър с премиерата на "Нюрнбергските майстори певци". Там е бил и главен диригент. Маестро Тринкс е канен по целия свят да дирижира премиери и спектакли. 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6120

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4148

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4806

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5688

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4181

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4212

/ брой: 126

Тупик

visibility 5775

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5061

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 5960

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 5890

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ