18 Септември 2025четвъртък18:42 ч.

Концесията на летище Пловдив пак се провали

Правителството прекрати и втората процедура

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 636

Никой не иска да вземе на концесия летище "Пловдив". Това е причината кабинетът да прекрати процедурата, съобщи правителствената информационна служба. Това е втори опит за отдаване на концесия на пловдивското летище. Процедурата беше открита на 28 февруари 2020 г. Последва трикратно удължаване на срока за подаване на оферти заради пандемията. Последният беше до 23 февруари 2021 г. Нито един кандидат не е подал оферта, не е имало и искане за ново удължаване на срока. По тази причина процедурата е прекратена, се казва в правителственото съобщение.
Предвижда се да бъде направен независим анализ на целесъобразността и възможностите за откриване на нова процедура за възлагане на концесия. Тя ще отчете тенденциите за развитието и възстановяването на авиационната индустрия, която е един от най-засегнатите браншове от пандемията от КОВИД-19. Третото правителство на Бойко Борисов пропусна възможността да даде летище "Пловдив" на концесия през 2018 г., когато имаше двама кандидати. За победител в надпреварата беше обявен китайско-холандски консорциум начело с "Хайнан груп". След смъртта на основателя на китайския конгломерат HNA Group ("Хайнан груп") Уанг Джиан те се отказаха от сделката. Техен консултант тогава беше сегашният служебен финансов министър Асен Василев.
Държавата обаче не пожела да сключи договор с класирания тогава на второ място кандидат - обединението между "Тракия икономическа зона" и транспортната компания ПИМК. Те обещаваха да вложат в развитието на летището 130 млн. лв. през следващите 35 години. Офертата им бе подкрепена и от местната власт. Официалният мотив беше, че е по-добре да се проведе нова процедура по новия Закон за концесиите, но това така и не стана. Развихрилата се пандемия обаче промени коренно ситуацията и намирането на кандидати вече се оказа мисия невъзможна. Ако се стигне до трета концесионна процедура, най-вероятно тя ще е с много по-ниски финансови изисквания.

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 562

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 639

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 534

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ