12 Юли 2025събота21:49 ч.

Снимка БТА

Корнелия Нинова: ГЕРБ и ПП сътвориха абсурд. Няма да има увеличение на минималната заплата от 2023 г.

Депутатите от БСП призоваха да бъдат оттеглени безумните предложения

/ брой: 248

автор:Аида Паникян

visibility 1388

Аида Паникян


"Това, което стана вътре, е абсурд. По предложение на ГЕРБ и с подкрепата на "Продължаваме промяната" и "Български възход" увеличение на минималната заплата от 2023 г. няма да има. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова след заседание на социалната комисия в парламента.

Хаос с определянето на минималната заплата настъпи по време на второто четене в комисията на измененията на Кодекса на труда. С приетите решения на практика от 1 януари най-ниското възнаграждение в страната няма да е предложеното от БСП 850 лв. Може да остане 710 лв., а в най-добрия случай може да е предложеното от служебния кабинет 770 лв., което на практика продължава досегашната традиция да не се основава на никакви критерии.  

Макар на първо четене и в пленарната зала да подкрепиха увеличението, между двете четения от ГЕРБ направиха две подвеждащи предложения: да се добави думата "брутна" пред минимална заплата и да отпадне в заключителните разпоредби на кодекса изискването законът да влезе в сила от 1 януари 2023 г. Сходни бяха предложенията и на "Продължаваме промяната" (ПП), като Искрен Арабаджиев без заобикалки обяви, че с отпадането на класа ще се даде по-голям шанс за младите.

От години минималната заплата се определя с постановление на МС и никога не е била брутна.

Корнелия Нинова ясно и точно обясни, че в брутната заплата влизат прослуженото време (т.нар. клас), както и нощен, извънреден труд и др. допълнителни плащания. По този начин минималната заплата ще е различна за всеки, в зависимост от стажа му, като ще остане в пълен размер за работниците с най-малък стаж, а хората с голям стаж ще получават по-малко пари. От друга страна на практика класът ще отпадне. "С думата "брутна" означава, че много хора ще получат и по-малко от 710 лв.", разгневи се Нинова. Тя разясни, че ако в минимална от 850 лв. бъде включен класът, за работник с голям стаж трябва да се извадят 250 лв. (прослуженото време) и той трябва да вземе 600 лв., което е по-малко и от сегашните 710 лв. По време на заседанието от БСП предложиха в минималната заплата да не влизат допълнителните плащания, в това число класът, но то не бе прието.

"Който пипа клас, пада от власт", припомни стария лозунг на синдикатите директорът на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ Любослав Костов. Предложенията на ГЕРБ и на ПП бяха подкрепени от "Български възход".

От БСП няколко пъти призоваха вносителите да оттеглят предложенията си. "Всичко, което направихме дотук, замина в канала... Те сега да носят отговорност и да се знае от българските граждани кой какво е направил. Не всички депутати ощетиха народа", коментира Нинова след заседанието.

Припомняме, че предложението на БСП за автоматично определяне на минималната заплата бе тя да е 50% от средната, като доплащанията да са над това, а законът да влезе в сила от 1 януари 2023 г.

Ако догодина минималната заплата остане 710 лв., хората чисто ще вземат 549 лв., което е само с 45 лв. над линията на бедност от 504 лв.  

"От началото на 2020 г. за 2 години инфлацията е 27%, а ръстът на минималната заплата - 27%. За догодина се очаква средногодишна инфлация от 7%, което отнесено към сегашните 710 лв. прави 760 лв.", коментира Васил Велев от АИКБ. По думите му по ръст на минимална заплата България била в топ 3 на ЕС. Той обаче не каза и дума за покупателната способност на тези 710 или 760 лева.

Изчисленията на синдикатите обаче са различни. Костов от КНСБ разясни, че в момента на един работник на минимална заплата му се налага да работи 6,5 седмици допълнително, за да може да си позволи покупателна способност отпреди 24 месеца. "Не знам кой механизъм ще изберат депутатите, но той трябва да доведе до 16-17% увеличение на минималната заплата, което е около 830-850 лв. според различни изчисления", заяви Костов. 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ