12 Юли 2025събота14:12 ч.

Корнелия Нинова: Поздравявам ВКС за решението съдът да не може да променя пола

Децата и семейството са ценност, а Конституцията на страната и върховенството на закона стоят над всичко, заяви лидерът на БСП

/ брой: 36

автор:Дума

visibility 384

Поздравления на ВКС за решението съдът да не може да допусне промяна на пола, написа лидерът на БСП Корнелия Нинова във Фейсбук. Тя се обърна към привържениците на Истанбулската конвенция и джендър идеологията с въпрос уважават ли върховенството на закона. 

"Чух много обвинения срещу БСП и мен в частност, че темата не е важна и актуална. Ако е така, защо само преди дни Европейският парламент прие резолюция, с която призовава държавите членки веднага да приемат Истанбулската конвенция, както и възможността Съветът да я ратифицира от името на всички, макар и да не са съгласни", възмути се Нинова. "Имаме ли сили и характер да кажем ясно, че за нас, българите, децата и семейството са ценност, а Конституцията на страната и върховенството на закона стоят над всичко", подчертава Нинова.

Коментарът й е по повод решението на Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС) да прекрати всички възможности транссексуалните хора да променят по юридически път пола си. Решението бе взето с 28 гласа "за" срещу 21 гласа "против". Това означава, че действащото право в България "не предвижда възможност съдът да допусне промяна на данните относно пола, името и единния граждански номер в актовете за гражданско състояние на молител, който твърди, че е транссексуален". 

Мнозинството от върховните съдии стъпва върху решението на Конституционния съд отпреди две години, в което се казва, че българското право разбира пола като нещо, което се определя с раждането и съществува само в смисъла на биологичен пол.

Гражданската колегия на ВКС разяснява, че юридическата промяна на пола на едно лице се отразява и на децата му и брачния му партньор. Това създавало риск от брак между хора от един и същи пол или деца с родители с еднакъв пол, което било недопустимо по конституция. В тълкувателното решение на ВКС се посочва още, че юридическа промяна на пола при сегашното законодателство означава, че ако лицето има сключен брак, той трябва да бъде обявен за невалиден. Причината е, че у нас бракът се признава, когато е между мъж и жена, а не между хора от еднакъв пол. 

През есента на 2021 г. КС се произнесе по искане на ВКС по въпроса за разбирането за понятието "пол" отново заради същата противоречива съдебна практика. Конституционните съдии записаха, че половото самоопределяне може да е основание за промяна на данните в акта за раждане само в особената хипотеза, при която по рождение лицето притежава белези и на двата пола поради отклонения при половите хромозоми при т.нар. интерсексуални хора. Другият аргумент бе, че след преглед на стенограмите от приемането на Конституцията е установено, че тогава Великото Народно събрание "с оглед конкретните социални условия и нагласи в обществото" не е вложило в понятието "пол" друго, освен биологичния му смисъл.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3173

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2213

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 1777

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 126

Тупик

visibility 2695

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2367

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3278

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 2989

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ