20 Април 2024събота16:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кредитен рейтинг "ББ-": стабилна мизерия

/ брой: 295

автор:Алеко Бичевски

visibility 1356

"Макроикономическата ситуация в България е стабилна, но нека видим на какво мизерно равнище. По-тъжно стабилна може да е само тишината на гробищата... През 2011 г. българите обедняха, както никога през последните 10 години... През 2012-а ще има бум на социалното недоволство... Никой в Европа не си позволява такъв груб натиск върху синдикатите. Това може да се случи само в България."
Тези думи не са на български критик на управляващата партия в България. Нито на смел коментатор от свободна медия, неподвластна на жълтите официози. Това са констатации на германския икономист Марк Майнардус - директор на софийското бюро на фондация "Фридрих Еберт", излъчени миналата седмица по германското правителствено радио "Дойче Веле". Но не и по проправителствените български медии - обяснимо защо.
Обяснимо защо и рейтинговата агениция "Мудис" въпреки гореописаната красноречива, или по-скоро трагична картина от г-н Майнардус, ни дава кредитен рейтинг "Стабилна перспектива", с който премиерът се хвали под магистрала и над магистрала. Ами много просто - защото кабинетът има договор с нея. През юни миналата година правителството на Борисов прекрати официално договорните отношения с другата голяма световна кредитна агенция "Фитч", защото ни давала ниски оценки. Както и да е, за разлика от "Мудис" "Фич" сега пък ни намали рейтинга до "ВВВ-". Така анализаторите обозначават най-ниската инвестиционна степен. Всъщност, ако искаха да бъдат максимално прецизни, "Фич" трябваше да сложат в рейтинговата оценка едно "B" по-малко, както и да я изпишат на български, за да може да я прочете и премиерът. И тогава "BBB-" ще стане  "ББ-": та да може на всички да стане ясно за какво става дума. На езика на инвеститорите тази кредитна оценка означава - "изключителна опасност да се инвестира в тази страна". Те може би и затова повечето големи инвеститори вече избягаха въпреки най-ниските данъци в Европа, които държим специално за тях. За десерт уважаемите анализатори от "Фич" поставиха само преди няколко дни и мониторинг върху банка, с преобладаващо български капитал, което е повече от симптоматично.
Все пак от уважение към фактите и цифрите нека хвърлим поглед към "стабилната перспектива" на "Мудис" за България през 2012 г. Бюджетът предвижада 1,3 % икономически растеж, но самият Дянков заяви, че ще е по-нисък заради международното положение, сушата, кишата и пр. Събираемостта на данъците ще е по-ниска от тази година. Контрабандата продължава да поддържа стабилно високи нива. Дълговете на БДЖ са над 880 млн. лв, на болниците - 300 млн. лв., на общините - 210 млн. лв. 230 млн. лв. трябват за зърнопроизводителите до края на януари, иначе те обещаха да блокират държавата. Трябва да се плащат 1,800 млн. лв. облигации по външния дълг, 500 млн. долара кредит за АЕЦ "Белене", 600 млн. лв. членски внос за ЕС. Само дотук неотложните и неизбежни плащания са близо 4,8 млрд. лв.! Валутният резерв за съжаление е изхарчен, или, ако използваме официалния правителствен термин - "изпукан". Валутният борд не позволява да се печатат повече пари. Дори и кабинетът да увеличи външния дълг с 2-3 млрд. лв., вземайки нови заеми, което очевидно ще стане при изключително неизгодни условия поради взривоопасната сациално-икономическа ситуация в страната и обективни оценки на експерти като горецитирания г-н Майнардус, пак не достигат милиарди.
Ако тези милиарди обаче не се намерят, това означава масови и верижни фалити на болници, общини, БДЖ и каквото още се сетите. След което държавата под звуците на траурния марш бавно се насочва към "стабилната тишина на гробищата", ако си позволя да използвам впечатляващия образ на експерта от "Фридрих Еберт".
При това положение напролет на Б.Б. ще се наложи спешно да задели още едни 20-30 млн. лв.  за предсрочни парламентарни избори. След които явно ще се прави кабинет за национално спасение.
 
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ