13 Юли 2025неделя04:24 ч.

Кристиан Вигенин пред FRANCE 24: Победата на Доналд Тръмп е възможност за Европа да мисли повече за единството и сигурността си

Северна Македония трябва да включи българите в конституцията си, за да продължи преговорите с ЕС

автор:Дума

visibility 13493

„Победата на Доналд Тръмп означава възможност за Европа да започне да мисли повече за собственото ни единство, за собствената ни сигурност, да поеме по-голяма отговорност за икономическото ни развитие, да разчита по-малко на трансатлантическите отношения. В крайна сметка, това което иска Тръмп, може да бъде полезно за Европа.“ Този анализ направи ръководителят на Делегацията на българсите социалисти в ЕП Кристиан Вигенин пред телевизия FRANCE 24. Според него предстои да се види какъв ще бъде подходът на Тръмп към конфликта в Украйна. Вигенин не смята, че каквото и да се случи в Съединените щати, то ще има нещо общо с процеса на присъединяване на Украйна към ЕС.
„Възможно е да има по-благоприятен подход на Съединените щати към Русия, но това все още предстои да се види. Въпреки това, дългосрочната стратегия на ЕС е много ясна по отношение на присъединяването, към разширяването на Европейския съюз и не мисля, че нашите усилия трябва да зависят по някакъв начин от това, което се случва в Съединените щати или в Русия“, коментира Кристиан Вигенин.
„Разширяването на ЕС със Западните Балкани е важно за нас, защото когато тези страни станат част от ЕС, тогава и ние ще бъдем неразделна част от Съюза, като държави“, очерта друг важен акцент Кристиан Вигенин. Той смята, че страните кандидатки: Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония и Сърбия имат общи проблеми, които трябва да преодолеят, като корупцията и организираната престъпност. „ Други страни, като Северна Македония, трябва да предприемат политически стъпки. Необходимо е Северна Македония да промени конституцията си, за да бъдат включени българите в нея, което беше договорено преди две години. Веднага щом го направят, тогава ще могат да започнат преговорите си“, обърна внимание на проблема Кристиан Вигенин.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ