02 Май 2026събота00:27 ч.

Кристиан Вигенин: Все още е възможно да бъде съставено правителство

БСП е една от логичните опции за трети мандат, заяви председателят на НС и на БСП

/ брой: 4

автор:Дума

visibility 510

"Правителство все още е възможно, но не на мсяка цена. Ще положим усилия, било като мандатоносител, било като партия, която би разговаряла, при определени условия, с носителя на третия мандат", заяви зам.-председателят на НС и на БСП Кристиан Вигенин в радиоинтервю.

"Няма да подкрепим правителство с мандат на "Възраждане" или ДПС, оттам нататък опциите са отворени. Ясно е, че ако се продължава със същия подход, резултатът ще бъде същият. Трябва да бъдем по-иновативни, където и да отиде мандатът. Нужно е да се търсят други стъпки, които да доведат до възможността да се създаде правителство, каквото намерение обявиха, че имат всички без една формация в този парламент", коментира Вигенин.

Трябва да се видят нещата, в които сме единни и около които можем да работим заедно, смята Вигенин. Те са свързани с въпроси, които само си ги говорим, но не могат да намерят реализация, ако няма парламент, поясни той. По думите му евентуалният кабинет няма ясна политическа, идеологическа физиономия, но той ще бъде работещ и ще може да решава много въпроси.

Вигенин твърди, че БСП е една от логичните опции за трети мандат. "Не бихме искали да затворим възможността за открит разговор с останалите партии, за да видим кой къде стои и къде са пресечните точки. Ясно е, че ако се създаде правителство, то няма да е устойчиво и дългосрочно", посочи  Вигенин.

"Има шансове да се случи нещо друго. Дори и сега този парламент успява по някакъв начин да работи с едно служебно правителство, което по някакъв начин движи оперативно нещата в страната. Защо да не можем да го правим и с правителство, което сме избрали ние като НС? В тази посока на разсъждение бихме могли да направим нещо смислено", коментира Вигенин.

"Логичният изход е широко парламентатно подкрепено правителство. Той ще зависи от първите две политически формации. Ние можем да създадем предпоставки за диалог, но дали ще има правителство зависи от това как ще подходят двете най-големи партии. Ако те към днешна дата клонят по скоро към това да се върви към избори, никакъв трети мандат не може да спре този процес", коментира Вигенин.

Според него си струва част от лидерите да поговорят със своите симпатизанти. Трябва да се работи за преодоляване на "цъкащата бомба", каквато е сривът на доверието в парламента и политическата система като цяло, подчерта Вигенин.

Припомняме, че от ПП обявиха, че днес ще върнат неизпълнен втория мандат на президента Румен Радев, след като парламентарното мнозинство отхвърли в петък декларацията с управленските приоритети на партията без никакви дебати. Държавният глава все още не е обявил на кого ще връчи последния трети мандат. От коментар на Радев в петък стана ясно, че той предпочита да даде повече време на парламента да приеме необходимия минимум закони, преди евентуално да го разпусне и да се насрочи нови избори. 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 5293

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 5622

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 5367

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 1598

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 6075

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 1729

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 1920

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ