12 Юли 2025събота11:38 ч.

Криза не ги лови

/ брой: 83

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1137

Евгени ГАВРИЛОВ

Печалбата на банковата система у нас е нараснала с 62,8% на годишна база до 569 млн. лева към края на март, сочи банковата статистика. Приходите на трезорите от такси са скочили с над 22% и са преминали границата от 400 млн. лв., а активите на банковата система вече възлизат на 140,5 млрд. лева. Това прави банките вече по-богати от държавата, чийто брутен вътрешен продукт, по данни на Министерството на финансите, през последните години се изчислява на около 130 млрд. лв.

Нещото, в което банките винаги са били виртуози, е да ловят риба в мътни води. А пандемията, енергийната криза и войната доста ги размъти. Очевидно в тази обстановка трезорите се справят добре. Статистиката е красноречива - те вече възстановиха печалбите си от предпандемичните години. А ламтежът им към печалбата винаги и по правило е бил циничен и неизтребим. Той най-добре се усеща от потребителите на банкови услуги чрез таксите и комисионите, с които ги дерат, когато влязат в някой банков клон. Там става ясно, че банките не спират да вдигат таксите за обслужване. От началото на 2022 г. трезорите промениха драстично тарифите си. 

Традиционно стана и оправданието им, че чрез таксите и комисионите се опитват да компенсират приходите си от безпрецедентно ниските лихви по кредитите. Още повече, че се очаквало лихвите, дори и да се повишат, заради инфлацията все още да останат ниски и отпусканите кредити да са евтини, което ощетявало банките.

Преди време излезе специален секторен анализ на антимонополната комисия. Очаквано, като се знае опита на КЗК с горивата например, тя не откри съществени нарушения на конкуренцията на банковия пазар. Въпреки че таксите на различните банки по сметки са се повишили в последните години и са близки по размер, това се дължало на "регулаторни изисквания и обективни обстоятелства и няма съмнение за съглашателство". Явно банките криза не ги лови.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3173

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2213

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 1777

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 126

Тупик

visibility 2695

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2367

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3278

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 2989

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ