28 Юли 2025понеделник22:30 ч.

Кризата в Австрия се задълбочава

автор:Дума

visibility 1087

Политическата криза в Австрия се задълбочава, а медиите я описват като най-сериозната за страната от 1945 година насам. 
Ситуацията се усложни, след като снощи канцлерът Себастиан Курц обяви, че е предложил на президента да уволни министъра на вътрешните работи Херберт Кикъл, който е представител на крайнодясната Австрийска партия на свободата. Това искане е прецедент в историята на Австрия. В Австрия президентът е този, който има правомощията да предприема подобни стъпки, отбелязва Ройтерс.
Курц мотивира решението си с това, че Кикъл е замесен в събитията от скандалния видеозапис с бившия лидер на АПС Хайнц-Кристиан Щрахе, който допреди броени дни беше вицеканцлер на Австрия. По времето, когато през лятото на 2017-та Щрахе се е срещнал с представилата се за племенница на руски олигарх "Альона Макарова" и й е обещал щедри обществени поръчки и контрол върху най-четения таблоид в. "Кроне цайтунг", Кикъл е бил генерален секретар на Партията на свободата.
Същевременно президентът Александър Ван дер Белен обяви, че няма да подпише нареденото от Кикъл назначаване на приближения му Петер Голдгрубер за Генерален директор за обществена сигурност. Преди това говорителката по въпросите на сигурността на Австрийската социалдемократическапартия Ангела Луегер окачествява назначаването на Голдгрубер в тази драматична фаза "неописуем скандал".
В отговор крайната десница се оттегли от правителството. Австрийската партия на свободата обяви, че всички нейни министри напускат кабинета на Курц.
Социал-демократите пък поискаха оставката на самия Курц и се готвят да внесат вот на недоверие. Ако към опозицията се присъедини и напусналата правителството Партия на свободатата, Курц няма да има мнозинство в парламента. Което също е прецедент в австрийската история.
Канцлерът ще разполага с 62 от 183 гласа, а 121 няма да са на негова страна. Тогава вотът на недоверие ще мине, което също не се е случвало друг път в историята.


Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 826

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 822

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 712

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 905

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 935

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 928

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 815

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 887

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 1003

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 913

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 833

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ