15 Септември 2025понеделник11:54 ч.

КС отказа тълкуване на Плевнелиев - той не може да насрочи изборите

/ брой: 267

автор:Павлета Георгиева

visibility 2862

Конституционният съд отказа да уважи искането на Росен Плевнелиев и да разтълкува текстовете, свързани с насрочването на нови избори. Според КС ситуацията е разписана пределно ясно и не се налагат разясненията им. Съдиите уточняват, че съставянето на служебен кабинет е правомощие на действащия президент, независимо че той е в края на своя мандат. "И да тече 3-месечният срок, щом са налице предпоставките - оставка на правителството и действащ (неразпуснат) парламент, президентът може да назначи служебно правителство. Щом президентът не може да разпусне НС, не може да определя и дата за изборите за ново Народно събрание", гласи становището на КС. Разпускането на парламента и насрочването на нови избори ще е "първостепенно неотложно задължение" на новоизбрания държавен глава след встъпването му в длъжност.
"КС не е консултативен орган, а упражнява правомощие за задължително тълкуване, когато има обоснован интерес от това. Няма конституционен проблем, няма противоречиво разбиране и опасност от противоречиво прилагане на ал. 7", категорични са съдиите.
С особено мнение решението на КС е подписано от Кети Маркова и Анастас Анастасов. Филип Димитров пък е изготвил становище по мотивите.
Междувременно Плевнелиев продължава да протака процедурата по съставяне на служебен кабинет. За разлика от предходните два пъти, когато му се наложи да формира правителство за предсрочни избори, този път той бави връчването на мандати. След срещите си с ГЕРб и БСП миналата седмица, както и след няколко чуждестранни визити, вчера Плевнелиев проведе срещи с ДПС и Реформаторския блок. Той обяви, че щял да гарантира плавния преход на предаване на властта на новоизбрания президент, като ще се ръководи от желанието за стабилност, приемственост и диалог. Съзнавам водещата роля на новоизбрания президент и ще приветствам активното му включване, за да можем да се обединим около пътя, по който да излезем от политическата криза, в която се намираме, подготви се той да прехвърли отговорността на наследника си.

Част от училищата вече започват учебния ден по-късно

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 171

Ваксината срещу варицела става задължителна от 2026 г.

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 171

Продължава пожарът в Природния парк "Рилски манастир"

автор:Дума

visibility 49

/ брой: 171

Бедственото положение в Плевенско е удължено до 1 октомври

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 42

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 43

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 44

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 41

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 42

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 38

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 40

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 43

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 44

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ