КС отряза Гешев за президента
Държавният глава не може да бъде разследван, да е обект на обиски, претърсвания и подслушвания
/ брой: 145
КС поряза вчера мераците на главния прокурор Иван Гешев за разследване на президента Румен Радев. Държавният глава не може да бъде разследван и привличан към наказателна отговорност, докато заема поста. Той не може да е обект на претърсвания, обиски, подслушвания и на оперативни действия. Президентът не може да бъде задържан и срещу него не може да има наказателно преследване.
Единствената трудност пред конституционните ни съдии сигурно е била как да отговорят разумно на безумен въпрос, коментира Крум Зарков.
Припомняме, че през януари Иван Гешев поиска да се тълкува разпоредбата от основния закон, отнасяща се до имунитета на държавния глава. Той поиска тълкуване какво се включва в понятието "държавна измяна", което е записано като възможност за импийчмънт на президента. Ден по-късно прокуратурата разпространи подслушани разговори на президента и обяви, че е спряла дело заради имунитета му. Гешев поиска да бъде тълкувано съдържанието на понятията "държавна измяна" и "нарушение на Конституцията". Главният прокурор пожела КС да каже дали е законосъобразно да бъдат извършвани проверки и образувани наказателни производства срещу президента и вицепрезидента, ако в хода на дейността им след встъпването им длъжност компетентните органи разкрият, че са налице данни за извършено от тях престъпление.
От решението на магистратите следва, че прокуратурата може да "работи" срещу президента, стига да не засяга неговите лични права. Няма пречка обаче обвинителите да събират доказателства по евентуално дело. Според Конституцията държавният глава не носи отговорност за действията, извършени при изпълнение на своите функции, с изключение на държавна измяна и нарушение на Конституцията. Ако бъде установено, че президентът или вицепрезидентът са извършили държавна измяна или са нарушили Конституцията, пълномощията им се прекратяват от НС с решение на 2/3 от депутатите. Двамата не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбудено наказателно преследване.
Междувременно президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в НС промени в Закона за подземните богатства, приети на 22 юли. Той изразява несъгласие с отделни текстове, свързани с концесиите за добив на подземни богатства, като използване на ресурси на трети лица, разширяване на правата на концесионерите, удължаване на срока на концесията и създаване на рискове за околната среда и здравето на хората. В мотивите си държавният глава напомня, че подземните богатства са изключителна държавна собственост и са ресурс, който трябва да се използва с грижа за околната среда. Радев е убеден, че те трябва да се използват в интерес на гражданите и обществото и да привличат инвестиции в страната.
Президентът е категоричен, че така гласуван, законът прехвърля изцяло на държавата риска от настъпването на неблагоприятни обстоятелства, без да се отчита, че те могат да се дължат и на дейността на концесионера.