15 Юли 2025вторник21:04 ч.

Културните дейци излизат на протест утре

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 1584

Културните дейци излизат утре, на Никулден, на протест от 12 ч. пред Министерството на културата. Организатори на протестната акция под наслов "Народ без култура е народ без бъдеще" са  Съюзът на артистите, Съюзът на българските музикални и танцови дейци заедно с Независимата синдикална федерация "Култура" към КНСБ и Национална федерация "Култура" към КТ "Подкрепа".
Организаторите напомнят, че след протеста им на 1 ноември - Деня на будителите, министърът на финансите Асен Василев е обещал повишение на бюджета за култура с 50 на сто. Това обаче се оказало лъжа. Артистите напомнят, че заплатите в сектора са много по-близки до минималните, отколкото до средните за страната. "Водени от убеждението, че правото на култура е основно човешко право, така както и правото на достойнство, ние заявяваме категорично, че порочният цикъл от неадекватни политики, свързани със системно недофинансиране на културата в България, трябва незабавно да бъде прекъснат", настояват творците и синдикалистите в сектора.
Организаторите на протеста формулират три основни искания към управляващите. На първо място е да се предприемат законови промени, за да се гарантира бюджет, необходим за увеличаване на всички доходи и възнаграждения. Второто искане е за осезаемо и устойчиво увеличение на бюджета за култура, за да спре унижението, на което са подложени всички, работещи в сектора. Като трето свое изискване протестиращите посочват ясна политика за опазване и развитие на професионалните общински духови оркестри, фолклорни ансамбли и общинските театри. За това е необходимо да има гарантиран от държавата минимален размер на възнагражденията на работещите в споменатите състави, постигнат в браншовите колективни трудови договори.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 1120

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 985

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 978

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 958

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 1113

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ