11 Август 2026вторник05:43 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Курц: Малта ще получи три пъти повече дози ваксини на глава от населението от България

автор:Дума

visibility 1818

 Канцлерът на Австрия Себастиан Курц предположи днес, че някои членки на Европейския съюз може да са подписали „тайни договори“ с компании производителки на ваксини да получат повече дози от полагащите им се по приетите от ЕС правила, предаде АФП.

Членките се договориха ваксините да се разпределят между страните пропорционално на населението им, напомня БНР.

Курц обаче каза, че след сравняване на общите доставки за страните членки става ясно, че „доставките не следват квотната система на глава от населението“

„Има признаци, които сочат към така наречените базари, където са били направени допълнителни споразумения между страни членки и фармацевтични компании“, каза Курц.

Той добави, че някои страни в ЕС като Нидерландия и Малта са получили значително по-големи доставки на глава от населението от други.

"Трудно е да се получи информация поради клаузите за секретност в договорите", каза Курц по време на пресконференция и добави, че Австрия ще изисква пълна прозрачност по отношение на тези предполагаеми сделки.

„Малта ще получи три пъти повече дози на глава от населението от България до края на юли“, каза той. И допълни: „Нидерландия не само ще получи повече дози на глава от населението до края на юни от Германия, но и те ще са два пъти повече от тези на Хърватия“.

 

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ