20 Ноември 2025четвъртък13:52 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

К'во ти стана с хъбчето, Бойко?

/ брой: 273

автор:Боряна Костова

visibility 3474

Покаже ли се една мома като много дашна, всички я ухажват и използват, но не я вземат насериозно и обикновено й теглят шута. Та така и с нашия премиер. В Брюксел му мереха с педи гърба, тупаха го доволно по рамото, пишеха му любовни писъмца, величаеха го като "златното момче на България", а г-жа Меркел благо му се усмихваше. И какво? Да сме цъфнали и вързали? Страната ни тъне в мизерия. ЕС се гласи да ореже европейските фондове и познайте откъде ще започне. А за "компенсация" Германия планира да ни превърне в резерват за мигранти. Тия дни получихме и поредната "благодарност" за слугинажа на българското правителство. ЕК одобри изграждането на "Турски поток" и така сложи край на енергийните ни надежди. Вярно, в новата ситуация Русия е на път да резне "потока", но това само иде да покаже, че в сложен свят живеем. 
Само до преди месец Борисов разправяше под път и над път как държавата се скъсвала от работа, за "да можеме да отстояваме позицията си България да бъде газоразпределителен център". И ни убеждаваше, че с изграждането на едно хъбче до Варна ще снабдяваме с газ много страни в Европа и ще забогатеем. Само че тоя газ трябва отнякъде да го вземем, а поне засега няма откъде. Щото вместо да се съобразява с националните приоритети, Борисов се наведе на американците и следвайки сляпо интересите им, спря трите руски проекта - АЕЦ "Белене", петролопровода "Бургас-Александруполис" и "Южен поток". Не без помощта и на брюкселските чиновници, които също стоят на колене пред Вашингтон. Инак Турция също е член на НАТО, ама иде ли реч за нейна изгода, много-много не се съобразява с Големия брат. За разлика от нас. А Ердоган си изигра картите перфектно. Използва бежанската криза за рекет върху Европа и ЕК бързо клекна по въпроса за "Турски поток", за който доскоро не щеше и да чуе, пак под натиска на САЩ. През април държавният секретар Джон Кери даже опита да примами с контраоферта гръцкия си колега Никос Кодзиас, за да не се включва страната му към руско-турския проект. Ама номерът не мина. Сега ЕС се съгласи да подпомага изграждането не само на "Турски поток", а и на още три газопровода, свързани с него. Единият е "Тесла" - през Гърция до Австрия, към чието разширение интерес проявяват Македония, Сърбия и Унгария. Вторият се нарича "Танап" и ще докарва газ от Азербайджан. По третия газопровод ще върви тюркменски и азерски газ. Има планове за прокарване на тръби и през България, Румъния, Унгария, Словакия, но дали и кога това ще стане, щяло да се разбере до 1-2 години.
Руският енергиен министър Александър Новак поля бат'Бойко със студена вода. Той заяви, че "Русия не разглежда вариант, при който "Турски поток" да захранва газов хъб в България". С реализацията на мащабните проекти Турция искаше да стане енергиен лъв на Балканите. В това вече не се съмняват и нашите поплювковци, които доскоро уж пазеха тая роля за себе си. Затова с метани се опитват да си изпросят газови доставки на приемливи цени. Щото отсега се знае: таксите, които биха се плащали на Турция, ще са жестоки. Миналия понеделник в Брюксел шефът на МВнР Даниел Митов посъветва лидерите на ЕС да разговарят с Анкара не само за мигрантите, но и за либерализацията на визовия режим, тъй като Турция била "със значителна роля в енергетиката на Европа". Чудя се след такъв арогантен лобизъм в полза на чужда държава как още никой не му е поискал оставката. Особено при надвисналата над всички ни терористична заплаха. И вече откровената двулична политика на Турция.
 Управниците ни се опитват панически да замажат последиците от мижитурската си политика, в резултат на която изпуснахме златни перспективи за България. И вместо да трупаме милиони от транзитни такси, се молим на този и онзи да ни продава газ. С Атина уж вече сме се договорили, ама нов проблем - нямаме тръби! Интерконекторната връзка, за която говореше още първото правителство на Борисов, в най-добрия случай ще стане готова едва през 2019 г. Та срам, не срам, пак опряхме до "омразните руснаци". Поискали сме от руския доставчик "Газпром експорт" разрешение да ползваме част от капацитета на сегашната транзитна газова връзка до Гърция за внасяне на газ от други държави, обяви шефът на "Булгартрансгаз" Георги Гегов. Това било възможно, тъй като сега "Газпром" внася 94% от потреблението на газ у нас. "Дупката" щяла да се запълни с доставки на френската фирма "Енджи" и американската "Шениър". Последната почва битка с "Газпром" за европейския пазар, като започва да внася втечнен газ в Литва от догодина. Сметката на Гегов е ясна, но има една подробност - предали сме на "Газпром" пълния капацитет на тръбите чак до 2030 г. Та още не сме чули какво мисли по въпроса Русия.
Колкото до хъбчето на бат'Бойко, след "приятелския огън" на ЕС към нас то явно ще се случи, когато цъфнат налъмите.
 

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 307

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 299

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 318

/ брой: 218

Румъния увеличава вноса на ток, у нас ТЕЦ спасяват положението

visibility 282

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ