20 Септември 2025събота00:11 ч.

Легендите на България и Турция завършиха 2:2 в Кърджали

автор:Дума

visibility 1126

Ветераните на България и Турция завършиха 2:2 в приятелски мач в Кърджали. Символичният мач се игра по повод 25-годишнината от лятото на 1994 година, когато достигнахме до бронзовите медали на Световното първенство в САЩ, во доста от ветераните ни не са между Пеневата чета, спечелила бронзови медали на Мондиала преди четвърт век. Легендата на Спортинг Лисабон Ивайло Йорданов (8) откри . Гостите изравниха от дузпа чрез Тюмер Метин (31). Дончо Донев (43) отново изведе  България напред след хубав пас на Христо Стоичков. Хасан Кабзе (63) изравни отново за крайното 2:2.
Най-много овации от публиката на "Арена Арда" получи капитанът Стоичков, когото публиката посрещна с викове "Ицо, Ицо, Ицо". Съветникът на спортния министър Гошо Гинчев пък връчи плакет на Камата от името на Красен Кралев по повод 25-годишнината от Мондиал'94. "Искам да благодаря на всички момчета. Доказахме на цял свят, че можем да бъдем равни на всички. Благодаря ви, момчета! Благодарение на вас постигнах всичко", каза носителят на "Златната топка". Плакет получи и селекционерът на националния отбор Красимир Балъков.По предварителен план начело на "лъвовете" трябваше да бъде легендарният Димитър Пенев, но ангажименти попречиха на Стратега да присъства на "Арена Арда" и нашите изкараха мача без старши треньор. Той се игра в две полувремена по 30 минути.  В третата минута турците се разминаха с гол пред вратата на Йордан Господинов. Веднага след това имаше аплодисменти в памет на великия Трифон Иванов, което видимо разчувства Стоичков. В осмата минута Ивайло Йорданов откри. Голмайсторът на "А" група за 1991 година получи възможност да шутира от десетина метра и не сбърка - 1:0 за България! Скоро след това Станислав Ангелов - Пелето пропусна да удвои. Последва чудесно спасяване на Господинов пред нашата врата.
В 15-ата минута турски нападател от воле разтресе гредата и така резултатът се запаз. Натискът на гостите обаче продължи. В 18-ата минута Гинчев беше последна преграда и изчисти почти от голлинията. В 31-ата минута турците получиха дузпа заради игра с ръка в наказателното поле и Тюмер Метин матира Господинов с точен изстрел в долния десен ъгъл. Последва възможност за "трикольорите", но Краси Балъков не успя да намери точно Стоичков, който чакаше на голова позиция.
В началото на второто полувреме България отново поведе. Стоичков намери Дончо Донев и Сина на вятъра наказа турския вратар - 2:1. Скоро след гола Камата "взриви" трибуните, правейки "мрежичка" на Емре Ашък. Голмайсторът на Мондиал'94 трябваше да бъде спрян с нарушение след това. В 63-ата минута Хасан Кабзе изравни с удар отляво и при този резултат дойде и последният съдийски сигнал.

БЪЛГАРИЯ (1994): Данчо Господинов, Даниел Боримиров, Цанко Цветанов, Ивайло Йоранов, Златко Янков, Христо Стоичков, Красимир Балъков, Бончо Генчев, Георги Гинчев, Петър Михтарски, Дончо Донев, Илиан Илиев, Станислав Ангелов, Мюмюн Кашмеров, Георги Пеев, Радостин Кишишев, Елин Топузаков, Александър Александров

ТУРЦИЯ (2002): Рюстю Речбер, Юмит Каран, Сердар Кулбилге, Ахмен Дурсун, Айхан Акман, Чихан Хасполатли, Емре Ашик, Фарук Аталай, Хасан Кабзе, Мерт Коркмаз, Нихат Кахвечи, Огюн Темизканоглу, Йомер Ердоган, Семих Сентюрк, Тюмер Метин, Тюнджай Санлъ, Хайати Кьосе, Серкан Балчъ, Гьокхан Юнал

Данъчните декларации за 2025 г. ще се изготвят в левове

автор:Дума

visibility 244

/ брой: 175

Купуваме еднодневна винетка от февруари догодина

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 175

Вдигането на ДДС ще удари икономиката най-силно

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 175

С 4% намаляват чуждите инвестиции у нас

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 175

Национална стачка парализира Франция

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 175

Естония няма да затвори границата с Русия

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 175

Замразяват заплатите на депутатите в Словакия

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 175

Кататония

автор:Александър Симов

visibility 193

/ брой: 175

Стратегия за остаряване

автор:Юрий Борисов

visibility 211

/ брой: 175

Сега ли се сетихте?

visibility 223

/ брой: 175

Непоколебимост по пътя към националния идеал

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 175

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ