14 Юли 2025понеделник19:33 ч.

България вече е получила авансово първоначалното концесионно плащане от 660 млн лв. за "Летище София", съобщи в парламента транспортният министър Георги Тодоров

"Летище София" и "Летище Пловдив" се сливат

България няма нужда от повече аерогари, твърди транспортният министър

/ брой: 160

автор:Дума

visibility 2726

Заради отдаването на концесия държавният оператор "Летище София" ЕАД е загубил своята функционалност като търговско дружество. В същото време има определени активи и средства, с които може да се подпомогне държавният бюджет. Затова сме предложили вливане на "Летище София" в "Летище Пловдив" ЕАД, което също е 100% държавна собственост. Това обяви в парламента транспортният министър Георги Тодоров, който отговаряше на депутатски въпроси. По думите му, така ще се осигурят средства за развитие на пловдивското летище като летищен оператор и ще се възпрепятства възможността за разпиляване на средствата, които съществуват към момента в "Летище София" ЕАД.

Тодоров заяви, че не е доволен от състоянието на столичната аерогара. "Ще настоявам за бързи и видими резултати за подобряване на състоянието на летището", каза Георги Тодоров пред депутатите. Концесионерът "СОФ Кънект" пое управлението на "Летище София" на 19 април тази година. Тогава бе съобщено, че започва ремонт на тоалетните. Георги Тодоров посочи, че концесионерът е предприел действие за изпълнение на своите ангажименти в по-дълъг, шестмесечен срок. Започнал е изработване на първоначален генерален план. Транспортният министър е създал нарочна комисия за контрол, която ще проследява изпълнението на концесионния договор. Георги Тодоров обясни, че през октомври 2020 г. концесионерът е поискал изменение в концесионния договор заради пандемията. Възложен е бил анализ на Световната банка, която да прегледа исканията на концесионера за отлагане на плащанията през първите десет години на концесията за последните десет години. Световната банка е установила, че за да се възстанови балансът на концесията, намира този вариант за най-приемлив, каза транспортният министър. В проекта за актуализация на бюджета са предвидени 30 млн. лв. за компенсиране на българските авиокомпании заради пандемичната криза, поясни министърът. Той отбеляза, че и България вече е получила авансово първоначалното концесионно плащане от 660 млн лв. У нас в момента има пет летища за международни полети, наред с това съществуват малки летища с търговска цел, така че изгражданото на ново летище е икономически необосновано, каза още Георги Тодоров.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ