14 Юли 2025понеделник15:23 ч.

Лев и 30 ст. таван за "копърките"

/ брой: 108

автор:Ира Милева

visibility 2385

Таван от 1 лев и 30 ст. дневна тарифа и 1,60 лв. нощна, одобри вчера Столичният общински съвет за скъпите таксита или още наричани "копърки". Предложението беше подкрепено от ГЕРБ, "Атака", СДС, а от БСП и ДСБ гласуваха "въздържал се".
Според данните на общината засегнатите от въвеждането на пределните цени таксиметрови автомобили ще са около 400 от общо регистрирани в София 5284 таксиметрови коли. По-голямата част от тях извършват услугата на цени между 54 и 60 ст. дневна тарифа и до 70-80 ст. нощна тарифа. Такситата, заради които се въвежда таванът, возят на цени между 1,50 и 8,00 лева. Пределните цени ще влязат в сила след обнародването им, а глобата за таксиметрови автомобили, които не спазват пределните крайни цени за превоз, е три хиляди лева.
Това е въпрос, който засяга много хора и не е ясно защо бе вкаран за раглеждане в последния момент като допълнителна точка, заяви Жельо Бойчев от БСП. Той предложи точката да се отложи, за да се прецезират всички факти около оформянето на тавана за крайната цена на километър. Шефът на СОС Андрей Иванов обаче се заинати и заяви, че хората чакали това решение. "Въпросът е в понеделник ли се сетихте, че трябва да има таван", обърна се към гербаджиите социалистката Гергана Алексова. Съветниците от БСП обърнаха внимание на мнозинството, че отдавна е било ясно, че след влизането на закона в сила общинските съвети трябва да са готови с решението до 25 май. "Внасяйки това предложение в 12 без пет, ще вземем половинчато решение", заяви съветникът от БСП Калоян Паргов. Той обърна внимание на това, че при разискването на такива важни въпроси в зала не присъства кметицата. Паргов припомни на мнозинството, че според закона трябва да се определи и квота на такситата в София. Съветникът не получи отговор от мнозинството какво се случва, след като има решение на КЗК, че с приемането на таван на цените се създава антиконкуретна среда. С това решение не се е съобразил и Алексанъдр Цветков още с приемането на закона. Колегата му по група Георги Свиленски пък заяви, че в залата липсва и председателят на транспортната комисия в съвета.
"По каква точно икономическа методика изчислихте, че таванът трябва да е 1,30 лв.", попита Георги Кадиев. Той обясни, че се е срещал с таксиметрови шофьори и според тях 1 лев е достатъчно за таван на цените. Именно заради това социалистът предложи да се гласува таванът да е 1 лев дневна тарифа и 1,20 лв. нощна. Мнозинството обаче отхвърли предложението му. Кадиев обаче бе категоричен, че така цените се вдигат със 100%, а от СДС заявиха, че ще се чувстват измамени и ако се возят в такси за 1,30 вместо за 60 ст.


 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ