Липсват лекарства за епилепсия у нас, лекари купуват от чужбина
Липсата на основни медикаменти за епилепсия на българския пазар е най-големият проблем за болните и родителите на болни деца. В голяма част от случаите лекарствата трябва да се закупуват от чужбина, особено когато става въпрос за малки деца, защото новите медикаменти, които са на нашия пазар, не са пригодени за тази възраст. За това се оплаха лекари и родители на пресконференция по повод Международния ден на епилепсията. За проблемите с лечението на това заболяване у нас говориха най-добрите специалисти, които лекуват заболяването при деца и възрастни.
В Европейския парламент има 64 адвокати, които се занимават с епилепсия и само България няма представител. Но сега Цветелина Пенкова от БСП се е съгласила да бъде адвокат от страна на България на епилепсията в Европейския парламент.
В тази връзка проф. Иван Литвиненко, детски невролог и началник на клиниката в Педиатрията, добави, че на пазара у нас стъпват все нови и скъпоструващи лекарства, а старите и евтините ги няма.
Старите и по-евтини лекарства са необходими за лечение на епилепсия, особено при пристъпи на деца, но чисто икономически за фирмите не е изгодно и няма кой да ги внесе, обясни проф. Литвиненко. Според него медиците са принудени да извършат нерегламентирано лечение и да търсят лекарства от Гърция, Турция, Македония. Понякога, когато лекарите пътуват, купуват нужните лекарства. Играем на амбулантна търговия, и то по време на пътечно лечение, не скри възмущението си проф. Литвиненко.
Лекарите дадоха пример отпреди 20 дни с дете с тежка кърмаческа епилепсия, за което не е имало "митрадиазепам". В крайна сметка лекарството е намерено от Германия. Отбелязана бе и липсата на "фенобарбитал", който българските лекари и родители купуват от Македония, Румъния и Гърция.