22 Февруари 2026неделя14:45 ч.

"Лукойл" продаде италианската си рафинерия

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 1976

Руската компаиня "Лукойл" е сключила споразумение за продажба на нефтопреработвателния си завод в Италия ISAB на "Джи О Ай Енерджи" (G.O.I. Energy), която има партньорство с търговеца "Трафигура" (Trafigura), съобщи сегашният собственик на рафинерията. Очаква се сделката да бъде приключена до края на март.

"Лукойл" съобщава, че "Литаско" (Litasco S.A.), 100% дъщерно дружество на групата "Лукойл", и "Джи О Ай Енерджи" са постигнали споразумение за продажба на ISAB S.r.L. Собствеността на ISAB включва голям нефтохимически комплакс, в който влиза рафинерия, съоръжение за газификация и електростанция.

Рафинерията в Сицилия покрива над 20% от потреблението на автомобилни горива в Италия, преработвайки руски суров петрол "Уралс". Властите в Италия се опасяваха от закриване на предприятието заради влизането в сила на ембаргото на ЕС срещу вноса на руски петрол.

Междувременно стана известно, че "Лукойл" обмисля и продажба на бизнеса си в Румъния и Молдова заради санкциите, наложени от ЕС върху търговията с руски петрол. Обсъжда се продажбата на вериги бензиностанции, на рафинерията в Плоещ, на вятърен парк и петролни депа в двете страни, съобщават чуждестранни медии. Решението идва на фона на санкциите, наложени от ЕС на руски петролни компании, влезли в сила на 5 декември 2022 г., които засягат и дейността на "Лукойл". България единствена в ЕС получи дерогация от ембаргото за руски петрол, доставян по море, което е изцяло в полза на "Лукойл".

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 6003

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 8795

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 6646

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 7181

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 5708

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 7268

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 7197

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 7379

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 8004

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 6369

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ