26 Април 2024петък01:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Магическото име на магическия човек - ген. Мицо Гетовски

11 март - Ден на ракетните войски и артилерията

/ брой: 57

автор:Димитър Копривленски

visibility 4934

Той можеше да е жив и днес. Щеше да е на 91 г. Неговият пръв помощник и достоен наследник през годините в командването на артилерията генерал-лейтенант Димитър Тодоров е в 95-годишнината си. И бодро размахва бастунката по конференции, ръководи ветераните в район "Оборище" и постоянно повтаря: "Дължа го на армията. Продължих започнатото от ген. Гетовски през 1960 г." Младият ген. Мицо Гетовски не е пръв командващ Ракетните ни войски и артилерията. Пръв командир на артилерията в новосъздадената Българска народна армия е участникът в Септемврийското въстание 1923 г., полковникът от Червената армия, ген. Иван Михайлов, следват генералите Ангел Ангелов и Иван Стефанов. Първата тройка е последвана от 35-годишния полковник Мицо Иванов Гетовски от с. Борован, Врачанско.
Много са и днес артилеристите и ракетчиците, които знаят и помнят, тачат по мъжки и по военному своя колега, началник и приятел ген. Гетовски. Не са малко и стигналите и надминалите го по звание и длъжност. Но никому не е прикачено най-точното, почти "народно звание" - "магически"! Българските ракетчици са общопризнати първенци във Варшавския договор. По пътя ни към НАТО една натовска страна, един поне учебен снаряд да бе дала на българските артилеристи, та да имат барем малко покритие думите и напъните им в изпълнение на командата "Бегом към НАТО!"...
Ген. Мицо Гетовски е роден на 8 август 1924 г. в бедно селско семейство. До спасителния 9 септември 1944 г. има още цели двадесет години. А идването му трябва да се подпомага. Тази истина борованчето Мицо, пък и всички мизерстващи, сякаш всмукват с порите си от живота. Основното образование, как да е, избутва. До обяд на училище, след обяд - кога на нивата, кога с кравата. Но гимназията е чак в Бяла Слатина, трябва квартира, такса, някой лев. Записва се, започва, прекъсва за година, работи по тухларниците, продължава... И няма как да не стигне до РМС. Приет е за член, избран е за отговорник на ремсова група още на 15-16 години. Родното му село не е откъснато от борбите за по-добър живот. Партийната и ремсовата организация имат 50-ина членове. Балкана са хванали и 14 партизани. Баща му също е ятак на отряд "Гаврил Генов", майка му и тя помага. Докато в началото на 1944 г. след провал младият Мицо става "Пашката", нелегален и партизанин в ІV чета на "Бачо Киро" от отряд "Гаврил Генов". От септември 1944 г. вече е член на партията. Следва участие в Първата фаза на Отечествената война като доброволец. Завърналият се от фронта Мицо Гетовски е изпратен в школа за запасни офицери, после продължава подготовката му като кадрови офицер във Военното училище. Следва Артилерийската академия "Дзерджински" в Москва. От 1959 г. полк. Гетовски става командващ артилерията. Постигнато е много. Но предстои стократно повече, на вратата на времето чукат Ракетните войски. Генерал Гетовски положи само началото. Напусна ни твърде млад на 12 февруари 1963 г. Генералско звание му е присвоено в края на 1962 г., за да стане и остане най-младият генерал - артилерист и ракетчик.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ