Македонският научен институт с осем искания към правителството в Скопие
Македонският научен институт поставя осем искания пред българското правителство във връзка с предстоящата покана за членство на Северна Македония в ЕС. Това съобщи председателят на МНИ доц. д-р Александър Гребенаров на пресконференция в БТА.
От Института настояват страната ни да постави пред правителството в Скопие като следните задължителни условия: да се признаят българските корени на мнозинството от населението в историко-географската област Македония; да се осъдят политическите убийства и репресии срещу българите, извършени след 1944 г.; да се променят учебниците и помагалата, в които историческата истина за българите в Македония е подменена; да се отстранят надписите върху паметници, музейни експонати и други с антибългарско съдържание; да се преосмислят националните празници, насочени срещу българската държава; да се преустанови езикът на омразата към българите в медиите; да се признае, че официалният език според Конституцията на Северна Македония е формиран на основата на български говори и да се предоставят граждански и политически права на българите, които са еднакви с правата на другите етноси в страната.
Българските корени в историко-географската област Македония са признати не само от българските, но и от редица европейски учени, коментира доц. д-р Георги Николов, зам.-председател на института.
Той посочи, че не са един и два случаите, при които, когато човек изявява българската си принадлежност, е преследван и по този начин се насажда страх. По думи на доц. Николов в Северна Македония много разчитат на това, че няколко поколения са възпитавани в македонистки дух. Именно по тази причина според него е важно да се промени написаното в учебниците.
Обикновеният човек е манипулиран не само чрез медиите, но и с учебния материал, който оставя трайна следа в съзнанието на човека, обясни той и посочи, че в македонските учебници има големи недомислия - или се "краде" българска история, като се представя за основа на македонската, или се премълчават и подменят факти.
Миналото се подменя на базата на съвременна фалшификация, категоричен бе доц. Николов.