23 Юли 2025сряда21:29 ч.

Няколко думи

Мисия (не)възможна

/ брой: 29

автор:Владимир Николов

visibility 24595

Макар и редуцирани до две, федерациите по шахмат остават разединени. Обединение в българския шахмат е възможно, но не и под шапката на Българската федерация по шахмат 2022 (БФШ 2022) според гросмайстор Милен Василев, председател на Българска спортна федерация по шахмат (БСФШ), която наскоро бе приета в Международната шахматна федерация (ФИДЕ) и в Европейския шахматен съюз (ЕСШ). От БФШ 2022 поканиха гросмайстора да го впишат като неин съпредседател.
Според него обаче това означава ново изхвърляне на страната ни от структурите на ЕСШ и ФИДЕ.
Парадоксът е, че едната централа има международен лиценз, а другата - лиценз за България.
Преди повече от десетилетие страната ни бе изхвърлена от ЕШС заради зулуми на българския му президент Силвио Данаилов. Последва същата санкция и от ФИДЕ. Без международен лиценз отборите ни нямаха право да участват на световни и европейски форуми. Шахматистите ни пък играеха индивидуално, но с чужди лицензи. Получихме в края на 2023 г. лиценз от ФИДЕ и ЕШС и женският ни отбор спечели евротитлата в Будва за първи път в историята.
Което отприщи мераците кой да води бащина дружина. Но май в шахмата забравят девиза на ФИДЕ "Gens una sumus” („Ние сме едно семейство”)!?

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ