19 Септември 2024четвъртък09:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Митове за храните

/ брой: 225

автор:Дума

visibility 1623

Мит: Яйцата с кафяви черупки са по-добри за хората с диабет, отколкото яйцата с бели.

Яйцата с кафяви черупки и яйцата с бели черупки имат еднаква хранителна стойност. Цветът на черупките зависи от породата на кокошката, която ги снася. Яйцата съдържат много витамини и минерали (като витамини Д и B12 и рибофлавин), те са отличен източник на протеини и са само около 80 калории, казва Мелиса Кинстлингер. Тя е директор на програмата за диабет и хранене в Северозападната болница в Балтимор, САЩ, и е с над 20 години опит като сертифициран обучител по управление на диабета и повече от 25 години опит като амбулаторен диетолог. Работи с възрастни с диабет тип 1 или тип 2 и бременни с гестационен диабет. Кинстлингер опровергава и други митове за храненето на хората с диабет.

Мит: Морската сол е по-здравословна от трапезната.

И морската, и трапезната сол имат една и съща хранителна стойност - около 2400 мг натрий на чаена лъжичка. Единствената разлика е как те се обработват. Морската сол се произвежда от изпарена океанска или морска вода, или солена езерна вода с минимална обработка, така че все още има някакво минерално съдържание, което й придава аромат и цвят. Трапезната сол, добивана от подземни находища, се обработва по-силно и съдържа добавки, които предотвратяват струпването й. Хранително двата вида сол са еднакви. Истинските заместители на солта са от калиева сол, но тя често има горчив, метален вкус. "Бих насърчила хората с диабет да се опитват да поддържат приема на натрий до 1500 мг на ден", казва Кинстлингер. "Например можете да замените студена зърнена култура със старомоден овес, който съдържа нула милиграма натрий", препоръчва специалистка.

Мит: Трябва да измиете сурово месо, за да елиминирате бактериите.

Готвенето на храна при правилната температура е това, което убива бактериите. Измиването на сурово месо или домашни птици преди готвене не се препоръчва, тъй като бактериите в соковете могат да замърсят кръстосано други храни, съдове и повърхности. Някои бактерии са толкова "привързани" към месото, че не могат да бъдат измити.

По отношение на консумацията на месо Кинстлингер препоръчва на хората с диабет "да избират месо с етикет 90% или повече постно". И още: "Отстранете кожата от пилешкото месо. Печете на скара или леко го сотирайте". Горчица на сандвича с пуешко, вместо майонеза, а за десерт - чаша ягоди, вместо ягодов сладолед, препоръчва специалистката.

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 905

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 2380

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 1310

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 951

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 831

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2376

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ