14 Юли 2025понеделник16:43 ч.

Мотивацията на сенките

/ брой: 38

автор:Георги Георгиев

visibility 263

Всички участници във вчерашното нелицеприятно заседание на Народното събрание трябва да си излеят по една кофа студена вода на главите, за да е мирно в държавата. Същото трябва да направят и всички онези лица, включително и чуждите такива, които са причастни към възбуждането на недоволството около казуса с Куршум джамия. А тези, дето изпочупиха прозорците на Джумая джамия в Пловдив, трябва да бъдат мигом озаптени, защото с действията си вредят, вместо да помагат, както си мислят, ако изобщо могат да мислят.
Да караме поред. Мнозинството в парламента отхвърли текст на ДПС, гласящ, че ако предизборната кампания се води на език, различен от българския, се осигурява превод на български. Този текст, който очевидно има отношение към евроизборите, в които, ако не знаете, могат да участват и чужденци, да си го кажем право в очи, събужда страхове, че ще бъде използван от българските турци, за да правят агитация на майчиния си език. Това пък от своя страна се схваща от много българи като израз на пълзяща турцизация на страната. В случая дори няма значение дали има или не реална турцизация. Този страх се е загнездил в българското обществено мнение, експлоатира се активно и част от депутатите се съобразиха с него.
Всъщност подобен текст е нужен. Той трябва да присъства, защото го изисква нашето членство в ЕС. Обаче обстоятелството, че го предложи точно ДПС - партия, която откровено се сатанизира през последните години, изигра отрицателна роля. Както каза председателят на парламента Михаил Миков: "Емоцията и сенките зад текста бяха водещи в мотивирането на народното представителство". Скандалът можеше вероятно да бъде избегнат, ако в текста беше записано изрично, че става дума само за кандидати от ЕС, които не са български граждани, и така да се угоди на всички. Ама не би. Както знаем, на българите акъла им идва, ама после.
На този фон вчерашните вандалски прояви на футболните агитки в Пловдив направо си дойдоха като по поръчка. Всичко започна под благовидния предлог да се протестира по конкретния повод с карловската Куршум джамия. Казус - породен от един недомислен закон, който създава повече проблеми, отколкото решава. А как завърши всичко, ако изобщо е завършило? Със счупени стъкла на Джумая джамия, с пукнати глави, със замеряни с камъни полицаи. Тази картинка сега ще се върти по турските телевизии, вероятно гарнирана с коментари за ксенофобията на българите, и нищо чудно накрая ние да се извиняваме пред Анкара. А кои си чупеха взаимно главите? Пак българите. Хем с поведението си футболните агитки дискредитираха каузата на карловския общински съвет, хем се изпотрепахме взаимно. Браво! Честито на всички българи-юнаци!
И две думи за ДПС. Умерете си апетитите, уважаеми сънародници. Дайте си сметка, че някои от нещата, които предлагате, дори да са правилни, в нашето общество се възприемат като провокация. Вижте, че сте част от едно изплашено, деморализирано, истеризиращо общество, на което малко му трябва, за да се взриви. Вече сме народ, който се чувства заплашен и вижда прояви на агресивност навсякъде. Когато турският външен министър се опитва да възкреси сенките на Османската империя, когато по някои тв канали се леят маанета, когато в новините всеки ден слушаме за ислямисти и джихад, когато се отварят джамии там, където ги е нямало от един век, тогава... Тогава българинът не реагира спокойно, а вика: "Помощ, турците идат!" И едни политици викат: "Идат, идат, ние ще ви спасим", а други мълчат, водени от пустата политкоректност. И едното, и другото е вредно. А вие от ДПС, какво правите, за да успокоите тези страхове?
А вие, скъпи братя и сестри българи, мислете с главите си. Страхът е лош съветник. Мотивацията на сенките е силна, но когато сенките се сгъстят, иде мракът.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ