14 Юли 2025понеделник20:12 ч.

МВФ е против прехвърлянето на пари от пенсионните фондове към НОИ

Експертите от международната институция предлагат възрастта за пенсиониране да продължи да се увеличава

/ брой: 247

автор:Дума

visibility 351

Обсъжданите в момента реформи в пенсионната система няма да запълнят дупката, според ръководителя на техническата мисия на Международния валутен фонд (МВФ) за пенсионната реформа Емануеле Балдачи. Според експертите възрастта за пенсиониране трябва да се увеличи, защото е по-ниска от тази в други държави.
Техническата мисия на МВФ за пенсионната реформа не препоръча прехвърляне на професионалните пенсионни фондове към Националния осигурителен институт (НОИ). Според експертите  това би било връщане назад. А системата на пенсионното осигуряване в този й вид била добра, но трябва мерките за подобряване на състоянието й да са по-решителни.
Евентуалното прехвърляне на фондовете ще донесе 20-30 млн. лв. годишно в бюджета на НОИ, което е значителна цифра, но не е толкова голяма, колкото дефицитът в системата.
Обсъжданите сега мерки - повишаване на осигурителната вноска с 1.8% от 2011 г. и плавно повишаване на възрастта за пенсия от 2015 г. ще постигнат спестявания от 1% от БВП в краткосрочен план, но предвид дисбалансите в пенсионната система, които са 5-6 пъти по-големи, тези мерки няма да са достатъчни да покрият дефицита в пенсионната система.
Ръководителят на мисията Емануеле Балдачи посочи, че размерът на пенсията в първия стълб трябва да зависи от размера на вноските, както е в страни като Швеция и Полша, и това може да бъде направено в средносрочен план.
Според експертите професионалните пенсионни фондове трябва да започнат колкото се може по-бързо да изплащат пенсии за ранно пенсиониране. До 2050 г. над 1/3 от пенсиите ще се изплащат от пенсионните фондове по втория стълб.
По-високи пенсии могат да се постигнат чрез доброволни, освободени от данъци спестявания в пенсионните фондове по третия стълб.
В отговор на демографските тенденции са необходими допълнителни реформи, за да се гарантира финансовата стабилност на системата на общественото пенсионно осигуряване, подчертаха експертите от МВФ.
Допълнителни 4% спестяване от БВП може да се постигне чрез преминаване към ценово индексиране на обезщетенията от 2013 г. В редица страни се извършва индексация въз основа на цените, което гарантира, че покупателната способност се запазва. При липса на реформи обаче пенсиите не се увеличават.
МВФ препоръчва увеличаване на вноската за втория стълб с 2% от 2017 г., продължаване на увеличението на стажа и повишаване на възрастта за пенсиониране от 2017 г. с 6 месеца всяка година, докато не стигне 66 години и за мъжете, и за жените. След 2028 г. възрастта за пенсиониране да се обвърже с продължителността на живота.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ