26 Май 2024неделя14:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На 3 секунди гризачът на кости взема жертва

Около 426 хил. българки са с остеопороза, само 4% от тях се лекуват

/ брой: 243

автор:Аида Паникян

visibility 1198

На всеки 3 секунди се случва по една остеопорозна фрактура в света. С най-драматични последици е счупването в областта на бедрената шийка, тъй като 20% от пациентите загиват до шестия месец поради обездвижване и като последващ проблем - развитие на пневмония. Голяма част от пациентите остават трайни инвалиди с необходимост от чужда помощ и грижи, коментира проф. д-р Златимир Коларов, председател на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза (БМДОО).
Остеопорозата е заболяване, което се характеризира с намаляване на масата на костното вещество и влошаване на костната тъкан. Тя е известна още като "тихата болест", тъй като загубата на костна маса най-често е безсимптомна. Първият симптом обикновено е фрактурата - предимно на прешлените, бедрената шийка и китката. Данните сочат, че 55% от хората над 50 г. са изложени на повишен риск от фрактура поради намалена костна маса.

Един на петима мъже над 50 също става жертва на "гризача на костите"


Остеопорозата е най-честото костно заболяване, за което се предполага, че през 2020 г. ще стане втората социално значима болест в света. Данните сочат, че приблизително

1 от всеки 3 жени

над 50 г. е с остеопороза. В България има около 426 000 жени, страдащи от заболяването, а едва около 15 000 (по-малко от 4%) от тях се лекуват. Този факт поставя страната ни на последно място в Европа по лечение на остеопорозата. България е на последно място в Централна и Източна Европа и по отношение на нивото на реимбурсация на лечението на това заболяване, тъй като НЗОК поема едва 25% от необходимите средства.
Същевременно разходите за лечение на усложненията от остеопорозата в България всяка година са десетки милиони. По данни на НЗОК за 2008 г. 25 млн. лв. са платени за лечение на фрактури в болничната помощ по клинични пътеки, 4,3 млн. лв. са били разходвани за изкуствени стави, а едва 1,1 млн. лв. са били отделени за реимбурсация на лечението на заболяването, което би профилактирало тежките усложения.
Минималните директни годишни разходи за остеопорозата в България през 2008 г. са близо 42 млн. лв., от които 75% са публични средства, а 25% са частни - за доплащане на лечението, дензитометрии и др. "Индиректните разходи - пропуснати ползи, социални помощи, инвалидност, осигуровки, възнаграждения по болест и т.н., са многократно по-големи. Влошеното качество на живот, мъките, болките и страданията са неоценими", казва д-р Пламен Попиванов - секретар на Българското научно дружество по клинична дензитометрия.

Силовите упражнения също подобряват здравето на костите 


"Остеопорозата има финансови, физически и психологически последици, които значително засягат личността, семейството и обществото", каза д-р Родина Несторова. Според статистиката рискът от остеопорозна фрактура е по-голям от риска от развитие на инфаркт, инсулт и рак на гърдата, взети заедно.
За намаляване на риска от остеопороза и фрактура вследствие на развитието й се препоръчват 30-40 мин. физическа активност на ден, здравословна диета, отказване от вредни навици като тютюнопушене и алкохол, идентифициране на индивидуалните рискове и консултация с лекар за определяне на фрактурен риск и евентуално лечение.
20 октомври е Световен ден за борба с остеопорозата.


Рискови фактори за възникване на остеопорозата
 

- Наследствена обремененост (при наличие на счупвания при майката след 40 г.) - 20,6%;
- Фрактури (общо) - 23,3%;
- Смаляване на ръст с повече от 3 cм спрямо младостта - 33,1%;
- Тютюнопушене - 11,9%;
- Липса на физическа активност - 76,3%.


Факултет "Остеопороза" в Университета за пациенти

От началото на 2014 г. започва факултет "Остеопороза" в рамките на програмата "Университет за пациенти" на Национална пациентска организация. Програмата предвижда  провеждане на индивидуални обучителни беседи от 30 специалисти (ревматолози и ендокринолози) в доболничната помощ. Целта е да се разработи цялостна програма за обучение и помощ на пациентите с остеопороза.


 

Отстраниха Стоил Алипиев като шеф на КЗП

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 96

Част от оборудване за АЕЦ "Белене" отива в "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 845

/ брой: 96

Реколтата е добра

автор:Дума

visibility 767

/ брой: 96

Има потенциален риск при ипотечното кредитиране

автор:Дума

visibility 763

/ брой: 96

Димитър Ковачевски подаде оставка

автор:Дума

visibility 867

/ брой: 96

Макрон пристигна в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 96

Поредно нападение на политик в Германия

автор:Дума

visibility 823

/ брой: 96

Вечният дух

автор:Александър Симов

visibility 890

/ брой: 96

Формула без алтернатива

visibility 857

/ брой: 96

Празникът на първоучителите - преди и сега

автор:Деси Велева

visibility 887

/ брой: 96

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ