17 Май 2024петък08:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Над 35 хил. били просрочените ипотечни кредити

Заради опасността хиляди семейства да останат без жилище, се предприемат мерките в защита на кредитополучателите

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 36

По данни на Асоциацията на банките у нас има изтеглени над 160 хил. ипотечни кредита, съобщи зам.-председателят на комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Петър Кънев от Коалиция за България пред Нова ТВ. Той уточни, че 35 хил. от тези кредити са просрочени, като около половината от тях не се обслужват изобщо.
По тази причина Коалиция за България поиска специално законодателство в защита на кредитополучателите и споделяне на риска, коментира Кънев, но допълни, че на този етап банките не приемат тази идея.
На срещи в парламентарната комисия от Асоциацията на банките са предложили други методи. Единият от тях е извънсъдебно решаване на споровете в дирекция към Комисията за защита на потребителите.
ДУМА припомня, че преди малко повече от седмица за предприемането на мерки за защита на потребителите на ипотечни кредити заговори председателят на комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев. Преди няколко дни пък на пресконференция в централата на БСП депутатът Румен Гечев също обясни за намеренията да се предприемат такива законодателни мерки и посочи примери, при които при невъзможност да се погасяват задълженията банките отнемат ипотекираното жилище, но заради кризата го продават на по-ниска цена. Така кредитополучателите не само губят жилището си, но и трябва да платят разликата между цената, на която то е продадено от банката, и остатъка от ипотечния кредит.
Според банките това са единични случаи. Според Коалиция за България обаче проблемът е сериозен и може да стане причина хиляди семейства да останат без жилища.
Проблемите във взаимоотношенията "банка - кредитополучатели" са няколко. На първо място това е вдигането на лихвите едностранно, но също така у нас се оказва, че кредитирането е "доживот" (дори и при смърт на кредитополучателия задълженията се поемат от наследниците).
Съществува и т.нар. "крепостничество", тъй като предсрочното погасяване на кредита се "санкционира" с лихва и по този начин трудно кредитополучатели се прехвърлят в друга банка. Това мнение пък изказа депутатът от Коалиция за България Димитър Горов пред БНТ, цитиран от Investor.bg.
Рискът при тегленето на кредит се покрива изцяло от получателите, но не и от банките, припомни Горов и допълни, че това е така само в България и Румъния, където няма закони за личните фалити.
Според Горов е редно част от риска да бъде прехвърлен към банките. "Освен това готвените мерки се отнасят само до хора с едно жилище, когато жилищата са повече - това е инвестиция", коментира депутатът.
Той обясни, че всички проблеми ще бъдат дискутирани в съвместни комисии. В тях ще участват и представители на банките, потребителите и институциите за защита правата на потребителите.
"Има различни практики и те ще бъдат обсъдени", допълни още депутатът. Той посочи, че например в Германия банките са трета страна в договора за покупка на жилището в случаите, когато се тегли ипотечен кредит за покупката на имот, и така институцията също носи отговорност.
 

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ