01 Май 2026петък17:59 ч.

Над 55% от питейната вода се губи

/ брой: 186

автор:Дума

visibility 2349

България трябва да харчи 1 милиард лева годишно за подновяване на водопроводната мрежа на България. Това каза регионалният министър Андрей Цеков. По негови данни в страната ни има изградена почти на 100 процента водопроводна мрежа, но загубите по нея възлизат на 55,5 процента от подадената вода.
Според Цеков 94,7 процента от жителите на България имат водоснабдяване, общата водопроводна мрежа е почти 77 000 километра и 25 процента от населението на България е със септични ями в 21 век.
"Причините за водозагубите са изключително остарялата водопроводна мрежа, която е изградена в периода от 1960 г. до 1971 г. През 2021 г. Министерски съвет е гласувал план за обновяване и модернизация на канализацията, като бюджетът на Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) възлиза на до 3 милиарда лева годишно, а инвестициите във ВиК сектора едва доближават годишно 200 милиона лева", каза министър Цеков.
Той уточни, че ВиК операторите показват лоша ефективност на разходите и невъзможност за самостоятелно справяне с проблема за загубата на питейна вода по остарелите водни мрежи в различните региони на страната.


Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 2693

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 3007

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 2776

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 3340

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 856

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ