24 Януари 2026събота21:00 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Наглостта е вредна

/ брой: 62

автор:Мая Йовановска

visibility 2233

"Държавата не може да плати наема и заплатата на всеки". Това са думи на вицепремиера по икономическата политика Томислав Дончев. Да ме извини, но подобни реплики звучат доста нагло на фона на сериозните критики, които има към мерките на властта за справяне с кризата, стигнала ни заради КОВИД-19. И най-вече заради тежкото положение, в което изпадат все повече българи. Въпреки това едва ли има някой, който наистина си прави сметки държавата да му покрие наема.

Прословутата мярка 60/40 бе приета вчера, но в крайна сметка новината е, че държавата отказа да поеме осигуровките в тази схема за подпомагане. Бизнесът вече изчисли, че работодателите всъщност ще поемат 77%, а държавата ще покрие 23 на сто. Най-фрапиращият извод обаче е, че от нея ще могат на практика да се възползват не най-закъсалите фирми. Така тя става почти безсмислена.  

Властта предлага чрез увеличаване на новите дългове до 10 млрд. лв. да се наберат средства за справяне с последиците от заразата. Важно е обаче как ще бъдат изхарчени тези пари. Вече обявиха, че ББР гарантира кредити за бизнеса. Тези, дето искат да теглят такъв заем, можели да получат до 2 млн. лв. Малките фирми не биха си и помислили за подобен кредит, без значение колко е изгоден. Освен това, каква част от парите, които ще задели държавата, ще стигнат не до работодателите, а до работниците, както е в другите страни? Вече стана ясно, че властта няма никакво намерение да дава на редовите граждани някаква компенсация заради икономическите проблеми, които им донесе КОВИД-19.

Дали мерките на държавата са били адекватни ще разберем след края на пандемията. Когато стане ясно, ако това е угодно на властта, с колко са обеднели българите, колко фирми са фалирали и колко хора са останали без работа. За да е пълна картината обаче, е редно да научим и кой е спечелил от тази криза. 

А сега наглостта е излишна. Даже е вредна.

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 1395

/ брой: 15

АПИ подновява ремонта на тунел "Топли дол" на "Хемус"

автор:Дума

visibility 1459

/ брой: 15

Банките се напълниха с тонове стотинки и метални левове

автор:Дума

visibility 1130

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 2704

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 2196

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 1253

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ