18 Септември 2024сряда22:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Направена е първата поръчка за танка "Алтай"

/ брой: 222

автор:Дума

visibility 2477

В Турция започва серийното производство на танковете "Алтай". Договорът за работата по първите 250 машини е бил подписан от представители на държавната организация по отбранителната промишленост, Генералният щаб на турската армия и компанията производител ВМС, съобщи агенция "Анадолу". Ръководителят на Секретариата на отбранителната промишленост на Турция Исмаил Демир е заявил, че производството на "Алтай" ще позволи на страната значително да намали зависимостта си от чуждестранните доставки на военна техника. С времето новият турски танк трябва да замени остарялата и чуждестранна техника, типовете "Леопард-1", "Леопард-2" (германско производство), както и американските М-48 и М-60, и да стане основен за сухопътните сили. През следващите 20 години военната промишленост трябва да достави на турската армия около 1000 танка "Алтай". За целия период общата стойност на проекта се оценява на 25-30 млрд. долара. 

Първият опитен танк "Алтай" бе показан през май 2011 г. по време на военното изложение IDEF-2011 в Истанбул и още същата година бе обявен за победител в конкурса за нов основен боен танк, като едновременно се проведе и конкурс за производител на машината. Последният бе спечелен от турско-катарската компания BMC, която спечели и конкурса за доставчик на танковия двигател. Първите серийни машини ще са оборудвани с германски дизели на фирмата MTU.

"Алтай" има маса от 60 т и може да развива скорост до 70 км/ч. По данни в медиите машината е разработена съвместно с южнокорейски специалисти от отбранителната индустрия и по-специално от компанията УХюндайФ. Системата за брониране е дело на турската компания "Рокетсан", а системите за активна защита и за управление на огъня са на компанията "Аселсан". Въоръжението е представено от 120-мм оръдие MKEK120, базирано на германското 120-мм оръдие на фирмата "Рейнметал".

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ