04 Март 2026сряда09:39 ч.

Напрежение: Франция задържа британски траулер без риболовен лиценз

автор:Дума

visibility 487

Франция залови в четвъртък британски траулер, извършващ риболов в нейните териториални води без лиценз, и издаде устно предупреждение на втори кораб, на фона на ожесточен спор между съседите за достъп до риболовни зони след Брекзит, съобщава Reuters.

Ядосан, че Великобритания отказа да предостави на френските рибари пълния брой лицензи за работа в британски води, които според Франция са оправдани, Париж обяви в сряда ответни мерки, ако няма напредък в преговорите, пише агенция Фокус.

От 2 ноември Париж каза, че ще наложи допълнителни митнически проверки на британските стоки, влизащи във Франция, което ще увеличи перспективата за по-голяма икономическа болка преди Коледа за Великобритания, която се бори с недостига на работна ръка и спираловидните цени на енергията.

Правителството на президента Еманюел Макрон също преразглежда втори залп от санкции и не изключва преразглеждане на износа на електроенергия за Великобритания.

„Това не е война, но е битка“, каза френският министър на моретата Аник Жирарден пред радио RTL.

Френският министър по европейските въпроси Клеман Бон каза, че Франция сега ще използва езика на силата, тъй като това изглежда е единственото, от което Великобритания разбира.

Кабинетът на британския премиер Борис Джонсън не отговори веднага на искане за коментар относно задържания траулер.

По-рано Великобритания заяви, че планираните действия на Франция за отмъщение ще бъдат посрещнати с подходящ и огледален отговор.

„Заплахите на Франция са разочароващи и непропорционални, а не това, което бихме очаквали от близък съюзник и партньор“, каза говорител на британското правителство.

Френските морски жандармеристи извършиха множество проверки на риболовни кораби край северното френско пристанище Льо Хавър през нощта, съобщи морското министерство, след като Франция засили наблюдението по време на преговорите.

Заловеният траулер, който сега е под контрола на френските съдебни власти, беше пренасочен към Льо Хавър под ескорт на морската полиция и беше вързан на кея на пристанището.

Капитанът на кораба може да бъде обвинен в нарушаване на държавната граница, като уловът му бъде конфискуван, добави министерството.

Великобритания заяви, че е издала лицензи за риболов на кораби, които могат да покажат опит в операциите си в нейните води през годините преди оттеглянето й от Европейския съюз на 31 януари 2020 г.

Преговорите между Великобритания и Европейската комисия по аферата продължиха тази седмица.

Допълнителни митнически проверки на стоки, пътуващи между Великобритания и континента през тунела под Ламанша и фериботите, могат сериозно да нарушат търговските потоци точно когато предприятията се запасяват за празничния период в края на годината.

Въоръжени от САЩ опитаха да "проникнат"

автор:Дума

visibility 14376

/ брой: 40

Сръбският "Лидл" купува млякото на фермерите

автор:Дума

visibility 14355

/ брой: 40

Китай призова Германия към споделено бъдеще

автор:Дума

visibility 14145

/ брой: 40

Благословени с беззаконие

автор:Ина Михайлова

visibility 6787

/ брой: 40

За "борбата с мафията"

visibility 14779

/ брой: 40

Куба не се предава

автор:Таня Глухчева

visibility 15287

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ