НАТО и ЕС обсъждат възможни преговори с Руската федерация след освобождаването на Херсон от Украйна. Закритите консултации между Вашингтон и Брюксел предвиждат краткосрочен прозорец за преговори с Русия, който може да възникне след освобождаването на Херсон от Украйна, съобщава италианският вестник La Republica.
Разговорите между лидерите на НАТО и ЕС се основават на предположението, че
руските сили сега са под натиск
"Те не са в състояние да отговорят успешно на украинската офанзива. Техният отговор е насочен към унищожаване на инфраструктура - електричество, вода, мостове, пътища, изграждане на тройна линия окопи и използване на естествени бариери, като например река Днепър. Целта е да се забави настъплението на украинските войски. Херсон не е просто град - той е от решаващо значение за достъпа до морето и е основен за контрола върху водните ресурси и речния транспорт. Отвоюването му би означавало да се промени посоката на конфликта", отбелязва изданието.

Затова идва съобщение от САЩ - през Брюксел - което е и покана към украинските власти: ако и когато Херсон бъде върнат, тогава може да се започне преговорите.
От позиция на сила, а не на слабост
Има два основни аспекта, на които американската администрация набляга в ежедневния си обмен с НАТО. Първият се отнася до руската заплаха от използване на тактически ядрени бомби. Въпреки че това се счита за форма на ограничаване, която в момента не е активна, налице е риск, който обаче трябва да се избягва. В такъв случай широкомащабният отговор с конвенционални оръжия ще е почти неизбежен, но също така ще е трудно да се сдържи нервността на някои съюзници, като поляците, които сега са най-близо до САЩ във военно отношение.
Друг проблем са отношенията с Китай. "Със загубата на Херсон кризата на бившата Червена армия ще стане очевидна. В този момент за САЩ пълно поражение на Кремъл би имало по-лош резултат - предаването на контрола над Русия на Китай. Това би било като скок от огън в огън. Затова е по-добре да има вражески лидер, със синини, но независим от Пекин", отбелязва изданието.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.