20 Февруари 2026петък04:05 ч.

НАТО и ЕС преговарят с Москва

/ брой: 222

автор:Дума

visibility 650


НАТО и ЕС обсъждат възможни преговори с Руската федерация след освобождаването на Херсон от Украйна. Закритите консултации между Вашингтон и Брюксел предвиждат краткосрочен прозорец за преговори с Русия, който може да възникне след освобождаването на Херсон от Украйна, съобщава италианският вестник La Republica.

Разговорите между лидерите на НАТО и ЕС се основават на предположението, че 

руските сили сега са под натиск

"Те не са в състояние да отговорят успешно на украинската офанзива. Техният отговор е насочен към унищожаване на инфраструктура - електричество, вода, мостове, пътища, изграждане на тройна линия окопи и използване на естествени бариери, като например река Днепър. Целта е да се забави настъплението на украинските войски. Херсон не е просто град - той е от решаващо значение за достъпа до морето и е основен за контрола върху водните ресурси и речния транспорт. Отвоюването му би означавало да се промени посоката на конфликта", отбелязва изданието.

Полският президент и генералният секретар на НАТО. Поляците днес са европейците, които са най-близкият съюзник на САЩ

Затова идва съобщение от САЩ - през Брюксел - което е и покана към украинските власти: ако и когато Херсон бъде върнат, тогава може да се започне преговорите. 

От позиция на сила, а не на слабост

Има два основни аспекта, на които американската администрация набляга в ежедневния си обмен с НАТО. Първият се отнася до руската заплаха от използване на тактически ядрени бомби. Въпреки че това се счита за форма на ограничаване, която в момента не е активна, налице е риск, който обаче трябва да се избягва. В такъв случай широкомащабният отговор с конвенционални оръжия ще е почти неизбежен, но също така ще е трудно да се сдържи нервността на някои съюзници, като поляците, които сега са най-близо до САЩ във военно отношение.

Друг проблем са отношенията с Китай. "Със загубата на Херсон кризата на бившата Червена армия ще стане очевидна. В този момент за САЩ пълно поражение на Кремъл би имало по-лош резултат - предаването на контрола над Русия на Китай. Това би било като скок от огън в огън. Затова е по-добре да има вражески лидер, със синини, но независим от Пекин", отбелязва изданието.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ