29 Март 2024петък14:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Образование

Най-новият университет - МВУИЕЛ

Фирми в Пловдив са на път да създадат поредното частно висше училище у нас - този път с индийски "франчайз"

/ брой: 1

автор:Велиана Христова

visibility 2483

В мрежата е пуснат горещ призив към обществеността на Пловдив да подкрепи откриването на нов частен университет в града: Международно Висше Училище по Информатика и Електронно Лидерство "Махатма Ганди" (МВУИЕЛ) - така е изписано, с главна буква на всяко съществително, напук на правилата на българския език. Ако човек се задълбочи обаче, открива прекрасно изработен проект за новото висше училище, още по-прекрасна презентация и най-прекрасна обосновка защо трябва у нас да бъде създадена 52-ра университетска структура и трета поред в Пловдив с обучение по ИТ технологии. Подробно са разписани и безкрайната нужда от информатици и компютърни специалисти в България (40 000 не достигали); и икономическата развитост на Пловдивския регион, предоставящ широко поле за реализация на специалисти от бранша; и отдавнашните връзки на бъдещите учредители с висши училища и фирми в Индия; и вече закупеният от Индия "франчайз за над 2500 курса по ИТ специалности"; и наличието на достатъчна местна фирмена материална база; и неколцина индийски преподаватели, които щели да обучават студентите, и... какво ли не още. Единственото, което липсва, е отговорът, който винаги се премълчава при откриването на нов частен вуз: кои и колко ще са преподавателите от българска страна на основен трудов договор в него, а 

няма да прииждат от държавните университети 

Идеята е на "ТЕХ парк Оптела" АД и на нейния частен професионален колеж "Омега". Фирмата, както си му е редът, е бивше държавно предприятие за лазерни технологии, приватизирано, променяно и преприватизирано. Колежът е двегодишен след средно образование, утвърден е от МОН в регистъра на професионалните частни училища. Ще рече човек, че след роенето на частни вузове с държавни преподаватели, след създаването на университет със собственик офшорка, сега имаме ново за България явление - фирми създават висше училище, при това в областта на много бързо развиващите се информационни технологии: информатика, софтуерно инженерство,  киберсигурност и е-лидерство. Плюс вече утвърдили се международни контакти, както е разписано в проекта. Звучи модерно и привлекателно. 

Няма да оспорвам идеята и качеството на една такава нова структура, тясно свързана с практиката. Нито ще споря много ли са или малко вузовете в България. Намерението обаче предизвиква доста конкретни въпроси. От поне година насам министър Красимир Вълчев обосновава позицията да не се разкриват нови вузове на фона на демографски топящите се потенциални студенти (за пет години студентите са намалели с 45 000) и понижаващото се качество на обучението. Намеренията са в друга посока и вече са потвърдени с внесения в НС проект за промени в Закона за висшето образование (ЗВО) -  висшите училища постепенно да се освободят от неспецифични за тях професионални направления и специалности, създадени с приходящи от другаде преподаватели за привличане на повече студенти, т.е. за по-високи субсидии. Това ще стане, като държавата ще им определя прием само в онези направления, където качеството на обучението е високо. Преценява се главно по данните от Рейтинговата система на висшите училища и ежегодното оценяване на научната им дейност от страна на МОН. В проекта за новото българо-индийско висше училище с цитираната сложна абревиатура четем, че то е необходимо, понеже традиционните вузове, които обучават в направлението Информатика и компютърни науки, не успяват да догонят бързо развиващите се в света информационни технологии. 

Според системата на рейтингите, това направление съществува в 13 "традиционни" висши училища у нас. Бъдещите основатели на новия частен вуз се хвалят, че 

проектът им вече бил получил одобрение

от ресорната Постоянна комисия на агенцията по акредитация (НАОА), както и от местното ръководство на областта, от много фирми и преподаватели. Не е много ясно какво одобрение е дала въпросната постоянна комисия, при положение, че според сайта на новото висше училище (вече има и такъв, при това подробен), в него степен "бакалавър" например ще се придобива за три години, а по закон се изискват поне четири. Обучението за магистър пък щяло да е 1 или 2 години! В архива НАОА не може да се провери какво съдържат внесените там документи за откриване на нов вуз, понеже такива данни, които преди бяха достъпни, агенцията от известно време вече не огласява публично. Затова стигаме до болния въпрос - ще има ли там преподаватели на щат, или основният екип по традиция ще се състои от "прелитащи" от държавните висши училища или пенсионирани преподаватели? Според последните данни на НСИ, преподавателите, справящи се с обучението в по няколко вуза в страната, вече са над 8300...

Малка подробност - директор на колежа "Омега", който ще е съучредител на новото висше училище "Махатма Ганди", е доц. Георги Лафчиев, който иначе е пенсионер, но Пловдивският университет "Паисий Хилендарско" го праща като гост-преподавател в техническия колеж в Смолян, а пък в пловдивския филиал на ТУ-София той участва в научни журита. МОН явно не е реагирало на тези неща, вписвайки колежа като частно професионално училище. Няма да реагира и когато същата практика на "Фигаро тук, Фигаро там" се пренесе в замисленото българо-индийско висше училище за "иновативни образователни услуги". Няколко факта, които са в пълен разрез с обявените от министър Вълчев намерения, пораждат силни съмнения, че те ще останат само на хартия в закона. Първо, с промените в ЗВО, предложени от МОН, държавата се отказва от каквато и да било регулация на частните висши училища - те могат да приемат колкото си искат и каквито си искат студенти, в каквито им хрумне професионални направления. Дори в споменатия колеж "Омега" например сред специалностите, освен електроника и компютърна техника, има хотелиерство (специалност с доста ниска реализация на завършилите), както и администрация и управление, в която според МОН отдавна има пресищане на трудовия пазар заради випускниците на 27 висши училища, обучаващи в това направление. 

Второ - с промените в ЗВО се разрешава до 10% от учебните часове за бакалаври и до 20% за магистри да 

се поемат от "изявени специалисти от практиката",

към които не се поставят никакви изисквания. Така че няма да помогне дори идеята един преподавател да се вписва при акредитацията само на едно висше училище. "Луфтът" ще бъде компенсиран с идващи от фирмите специалисти.

И още една подробност. Колежът "Омега" обявява на своите възпитаници, че след завършването могат да се запишат като студенти във... Варненския свободен университет. Не примерно в Пловдивския университет или във филиала в Пловдив на Техническия университет-София. С Варна "най-модерният колеж в България" имал договор за това. В рейтинговата система има данни за 10 от 13-те вуза, в които се преподава информатика и компютърни науки. Сред тях Варненският свободен университет (ВСУ) е с най-ниската програмна акредитация (8.13) и над 30% от преподавателите в направлението са приходящи от другаде. А по резултати ВСУ дели деветото предпоследно място с Югозападния университет с бал 47 от 100 точки. Пловдивският университет примерно в същото направление е класиран пети с бал 55 точки (пръв е Софийският университет със 73 т.). От завършилите това направление във ВСУ 47% не се реализират на работа за висшисти на пазара на труда. Ако създателите на "Махатма Ганди" наистина ще развиват икономиката и ИТ сектора в региона, защо завършилите техния колеж "Омега" ще ходят да продължат уменията си в ИТ технологиите не в по-качествените вузове в Пловдив или в София, а чак във Варна? Не е без значение и това, че в държавните СУ и ТУ-София годишните такси за обучение по информатика са двойно по-ниски от тези, които новият частен вуз вече е обявил. Апропо, завършилите хотелиерство или администрация и мениджмънт в "Омега" също отиват да продължат образованието си в морския град, според договора с ВСУ. 

Подготовката за създаването на новата структура очевидно е в пълен ход. Собствениците явно са убедени, че нищо не може да осуети откриването на вуза, щом чак сайт са разработили и дори таксите са обявили. Че и даже акредитацията му е подготвена! Затова възниква питане: дали на парламента в скоро време няма да му наложат да открие поредния, простете, Пернишки университет?

МВУИЕЛ вече има подробен сайт, дори таксите за студенти са обявени:

 






За сведение:
ГОДИШНИТЕ такси за обучение по информатика за бакалаври в СУ са 800 лв., в ТУ-София и филиала му в Пловдив - 700 лв.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ