16 Септември 2025вторник06:53 ч.

Не сме бушмени от Калахари

/ брой: 96

автор:Наталия Гергова

visibility 3450

Боговете сигурно са полудели. Или поне тези, които се мислят за такива, щом стъпят на българска земя. Вчера един от шефовете на представителна европейска бизнес организация, най-голямата, изказа силно безпокойство от това, че може да бъдат отнети лицензите на ЕРП-тата, което пък щяло да откаже потенциални инвеститори да дойдат в България. Ами да не идват. Особено ако са като ЕРП-тата, които сами си избират по кой закон да действат. Трябва да е по Закона за енергетиката, но на тях по-им харесва Търговският закон и си действат по него. В техните си държави такова нещо и на ум няма да им дойде.
Или пък големите търговски вериги. Я да кажат каква е нормата им на печалба в държавите, от които идват, и каква - в България. У нас е в пъти по-голяма. Да не говорим, че ако човек по-често пътува из Европа и по навик влезе в магазин от верига, в която е свикнал да пазарува и у нас, може с огромно удивление да установи, че един и същ продукт в бедна България се продава двойно по-скъпо, отколкото в къде-къде по-богатата родина на веригата.
Ами разни чужди концесионери, като "Софийска вода" например, които бяха взели 30 млн. лева заем от фирмата-майка при 17% капитализирана годишна лихва, и така се оказва, че трябва да връщат 72 млн. лева.
Не ни трябват инвеститори, които ни смятат за бушмени от Калахари, които цъкат с език и се кланят пред паднала от небето бутилка от кока-кола. Макар че и в Калахари нещата се променят. И там вече бутилки не падат от небето.

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 713

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 737

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 649

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 675

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 669

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 684

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 642

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 661

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ