13 Юли 2025неделя03:20 ч.

Искам думата

В десетката

Неграмотността е големият ни проблем

/ брой: 179

visibility 282

Международният ден на грамотността беше на 8 септември. За съжаление той не е особено популярен в България. И има защо. Днес, 27 години след началото на демократичните промени у нас, има огромен проблем. Този проблем е точно грамотността или още по-точно липсата на такава. Тъжно ми е да го кажа, но у нас наистина цари масова неграмотност. Според мен това е най-голямата беда на България. Това е и основната причина да сме в настоящото незавидно положение на най-бедната страна в Европейския съюз.
Да си грамотен това не означава само да умееш да четеш и пишеш. Макар че за неграмотните българи и писането на български език си е една огромна трудност. На всяка крачка около нас можем да видим неграмотни надписи, снимки на много от които шестват из Facebook. Няма да скрия, че неграмотните определено не са ми симпатични. Моето мнение е перифраза на популярната поговорка: "Ако наистина искаш да се образоваш, то ще намериш начин, а ако не искаш, ще намериш причина".
Неграмотността обаче не е само това да не можеш да пишеш на граматически правилен български. Не може да е грамотен човек, който не си знае собствената история. Неграмотният човек е неинформиран човек. Поради това той не е в състояние да направи информиран избор. А това най-ясно се вижда по време на избори. Знайно е какви сме ги избирали. С малки изключения, едни от други по-големи недоразумения. Оправданието е, че политиците били излъгали избирателите. Ами ще ги излъжат, разбира се, като са неграмотни. Много хора даже не могат да различат добро от зло и истината от лъжата, та камо ли да могат да изберат свестни хора в управлението. И то благодарение на тоталната си неграмотност.
Неграмотността е голямо зло, което трябва да се изкорени. Просвещение, това е едно от най-важните неща, които трябва да се направят в нашата страна.

Лазар ПАНАЙОТОВ,
Варна

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ