12 Юли 2025събота18:32 ч.

Неползваните отпуски от 2020 г. изгарят

Давността спира, само ако служителят е в отпуск за бременност и раждане или гледане на дете

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 380

Платеният годишен отпуск за 2020 г., който досега не е използван от служителите, може да се пусне само до края на тази година. След това неизползваните дни изгарят, напомниха от Главната инспекция по труда. Разпоредбата, която ограничава работниците да отлагат отпуската си за по-дълги периоди, беше приета още през 2010 г. Тогава се установи, че чиновници имат натрупани много дни, които държавата трябваше да им плати при съкращение.

Инспекцията напомня, че всеки работник е длъжен да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, в рамките на която той се полага. Задължение на работодателя е в началото й да информира служителите си колко дни имат да ползват и колко са им останали от предишната година. Работодателят трябва да създаде и ред за ползването на отпуските.

По искане на работника част от платения отпуск може да се отложи и да се използва през следващата календарна година, но само със съгласието на работодателя. По важни производствени причини работодателят също би могъл да отложи част от отпуска, но той е длъжен да осигури ползването на поне половината дни в годината, за която се полага. Останалите дни трябва да се използват най-късно до средата на следващата, разясняват още от "Инспекцията по труда. Служителите имат право след този срок с 14-дневно предизвестие да използват прехвърлените дни, като в случая не е необходимо съгласието на работодателя. При напускане работникът има право на обезщетение за дните, които не са погасени по давност. Давността спира, ако служителят ползва друг вид отпуск - за бременност и раждане, гледане на дете и друго.

ДУМА припомня, че до 1992 г. в Кодекса на труда съществуваше 3-годишната давност, с изтичане на която се погасяваше правото на платен годишен отпуск. С изменението беше отменена давността и вместо това се възприе по-благоприятен режим, според който работниците и служителите можеха да използват отложения отпуск до прекратяване на трудовото правоотношение със същия работодател. Двегодишната давност бе въведена през 2010 г., когато стана ясно, че за  18 години много служители, наети по трудов договор предимно в държавната и общинската администрация, са отлагали ползването на платения си годишен отпуск години наред. Това бе основание за изплащане на солидни обезщетения, предимно от държавния бюджет.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ