15 Май 2024сряда12:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Неползваните отпуски от 2020 г. изгарят

Давността спира, само ако служителят е в отпуск за бременност и раждане или гледане на дете

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 125

Платеният годишен отпуск за 2020 г., който досега не е използван от служителите, може да се пусне само до края на тази година. След това неизползваните дни изгарят, напомниха от Главната инспекция по труда. Разпоредбата, която ограничава работниците да отлагат отпуската си за по-дълги периоди, беше приета още през 2010 г. Тогава се установи, че чиновници имат натрупани много дни, които държавата трябваше да им плати при съкращение.

Инспекцията напомня, че всеки работник е длъжен да използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, в рамките на която той се полага. Задължение на работодателя е в началото й да информира служителите си колко дни имат да ползват и колко са им останали от предишната година. Работодателят трябва да създаде и ред за ползването на отпуските.

По искане на работника част от платения отпуск може да се отложи и да се използва през следващата календарна година, но само със съгласието на работодателя. По важни производствени причини работодателят също би могъл да отложи част от отпуска, но той е длъжен да осигури ползването на поне половината дни в годината, за която се полага. Останалите дни трябва да се използват най-късно до средата на следващата, разясняват още от "Инспекцията по труда. Служителите имат право след този срок с 14-дневно предизвестие да използват прехвърлените дни, като в случая не е необходимо съгласието на работодателя. При напускане работникът има право на обезщетение за дните, които не са погасени по давност. Давността спира, ако служителят ползва друг вид отпуск - за бременност и раждане, гледане на дете и друго.

ДУМА припомня, че до 1992 г. в Кодекса на труда съществуваше 3-годишната давност, с изтичане на която се погасяваше правото на платен годишен отпуск. С изменението беше отменена давността и вместо това се възприе по-благоприятен режим, според който работниците и служителите можеха да използват отложения отпуск до прекратяване на трудовото правоотношение със същия работодател. Двегодишната давност бе въведена през 2010 г., когато стана ясно, че за  18 години много служители, наети по трудов договор предимно в държавната и общинската администрация, са отлагали ползването на платения си годишен отпуск години наред. Това бе основание за изплащане на солидни обезщетения, предимно от държавния бюджет.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 131

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 139

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 139

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 115

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 127

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 134

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ