28 Март 2024четвъртък13:49 ч.

Нидерландия стигна 1/8-финал след успех над Австрия

visibility 15

Нидерландия също се класира на на 1/8-финал на Евро 2020. "Лалетата" биха Австрия с 2:0 в мач от втория кръг на група С и събраха 6 точки. Кръг преди края на първата фаза от финалите втори в класирането остана Украйна с 3 т., пред Австрия със същия точков актив и Северна Македония, която е кръгла нула. В последния кръг в понеделник Нидерландия среща именно западните ни съседи, докато Украйна и Австрия ще спорят за второто място.

На "Йохан Кройф Арена" головете вкараха Мемфис Депай, който откри от дузпа в 11-ата минута, и Дензъл Дъмфрис, оформил резултата в 67-ата мин. В Амстердам и пред собствена публика Нидерландия буквално доминира над швабите, който отправиха първия си точен удар към вратата на Мартен Стекеленбург чак в 89-ата минута. Но всичко вече беше приключило.

Домакините започнаха по-активно. В 9-ата минута ВАР разгледа потенциална дузпа за "лалетата", след като  капитанът Дейвид Алаба застъпи Дъмфрис. Реферът гледа ситуацията на монитора и отсъди наказателен удар. Депай застана зад топката и прониза Даниел Бахман. В следващите 10 мин. "лалетата" продължиха да играят много стабилно и да не допускат австрийците да ги атакуват. След преполовяването на полувремето Нидерландия постепенно намали темпото и предостави владението на топката на австрийците. Те се опитаха на няколко пъти да организират постепенни атаки, но трудно стигаха до наказателното поле. Единствено Хинтерегер пробва удар от далече, но той бе неточен
Нидерландия изпусна страхотен шанс в 40-ата минута. Патрик ван Анхолт направи чудесен дълъг пас към Вергхорст, който не се полакоми и подаде на Мемфис Депай, който изпусна на празна врата да вкара.

Втората част започна лежерно. В 67-ата минута Нидерландия вкара и втори гол. След страхотен пас влезлият на терена преди няколко минути Дониел Мален излезе сам срещу вратаря Бахман. Той не се полакоми и подаде към Дензъл Дъмфрис, който реализира второто си попадение на Евро 2020.
Австрия стигна до разбъркване пред вратата на Стекеленбург няколко минути по-късно, но Забицер не успя да насочи топката във вратата му и тя излезе отново в ъглов удар. Алаба пробва мощен удар в 80-ата минута, но и той не сполучи. Топката облиза гредата и излезе в аут. Така на този етап Австрия остана само с успеха на старта над Северна Македония.