19 Април 2024петък14:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нинова: Бюджет 2021 ипотекира бъдещето ни

Той трябва да реши четири проблема: доходи, здравеопазване, икономика и борба с корупцията, заяви лидерът на БСП

/ брой: 203

автор:Дума

visibility 1152

"Бюджетът, който предлагат управляващите, ипотекира бъдещето ни. По мнение на специалистите той ще вкара страната в дългова спирала, ще увеличи дефицита и дълга и ще наруши финансовата стабилност. "Блумбърг" даде прогноза, че ако това продължава така, оттук нататък на година ще ни трябват между 3,5-7 млрд., за да продължим. Това е изключително опасно." Това коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова пред "Дарик". По думите й бюджетът е социален, има много разходи. Важно е обаче за какво се правят тези разходи, подчерта тя.

"Най-тежките въпроси за България са ниските доходи, бедността, неравенството, здравеопазването, икономиката, борбата с корупцията. Бюджетът за догодина не дава отговор на нито един от тях. Той е ориентиран само към изборите догодина", коментира Нинова."50 лева на всички пенсионери, но до март догодина, забележете. Защо до март? Защото март са изборите. Дотогава по 50 лева, за да им купят гласовете. Детските надбавки, ако имаш трайно намерение да помогнеш на младите семейства, защо увеличаваш детските надбавки за една година? Защото догодина има избори - парламентарни и президентски. Истинското решение, например, за пенсионерите е преизчисляване на всички пенсии. Борисов ще остави 5 милиарда дефицит тази година, 5 догодина, а 1,2 млрд. лв. струва преизчисляването на пенсиите. Управляващите нямат приоритет трайно да се справят с бедността", коментира още Нинова и припомни, че актуализация на пенсиите на пенсионерите не е имало от 12 години.

По думите на лидера на БСП бюджетът не предвижда нищо за работещите хора, а има и огромна група работещи бедни. Нищо ново и за подпомагане на бизнеса, освен 60/40 и кредити. "Инвестициите по официални данни на БНБ са се сринали с 63 процента, износът също е катастрофално надолу. Няма нито една мярка в тази връзка в бюджета на управляващите. Погледът върху икономиката изобщо го няма в този бюджет, а това е генератор на средства. Няма никакви мерки в бюджета за борба с корупцията", изтъкна още лидерът на БСП.

Проектът на бюджет за догодина е изцяло политизиран, коментира за БГНЕС Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите. Той допълва, че бюджетът предизвиква в него недоумение за няколко неща. Вътре, под лозунга за борба с кризата, е наблъскано всичко, но много малко от това, което всъщност трябва. "В бюджета се предлага някой да харчи едни огромни пари от нашите данъци, както и да се направят дългове, които да плащаме в бъдеще, за неща, които или са спорни, или противоречат на здравата логика", смята Дацов. Според него дори може да се говори за нарушения на Закона за публичните финанси, в който е предвидено, че нивото на разходите в бюджета не може да надвишава 40% от БВП.

"Правителството се опитва да създаде "стокхолмски синдром" у гражданите с изливането на пари на калпак, така че да внуши, че ако на власт дойдат други, няма да има такива пари, смята бившият вицепремиер Ивайло Калфин.

"Изводите за новия бюджет бяха направени прибързано. В него има изразени приоритети, основно насочени към мерки за преодоляване на последствията от кризата. Аз го наричам антипандемичен бюджет, тъй като в него са заложени над 3 млрд. лева за мерки за борба срещу коронавируса. Търсили сме баланс на Ковид  мерките и необходимостта от реформи в отделните системи", коментира пред БНР министърът на финансите Кирил Ананиев. Той поясни, че са предвидени 1,6 млрд. лева за подкрепа на домакинствата, 576 млн. лева за бизнеса, 748 млн. лева за органите на държавното управление, натоварени с дейностите по овладяване на пандемията и последствията, 76 млн. лева за национално съфинансиране на мерки, свързани с Ковид. Според Ананиев няма популизъм и предизборни обещания.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 210

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 220

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 204

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ