Нинова: Няма премиер в Европа, който една година да не е стъпвал в парламента
Няма премиер в Европа, който една година да не е стъпвал в парламента, особено в криза. Всеки премиер всяка седмица са в парламентите. С тези думи лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира отказът на мнозинството и на самия Бойко Борисов да изпълнява едно от задълженията си – да се отчита пред законодателната власт. В ефира на БиТиВи тя обясни, че ако днес Борисов бе дошъл в парламента, е можел да даде ясен отговор защо първо страната ни е отказала закупуването на вид ваксини, а след това се е съгласила. Той трябваше да каже какво е наложило това непостоянно поведение, каза Нинова. Един от големите проблеми в кризата е недоверието на българските граждани към решенията на институциите. Хората не вярват и нямат достатъчно информация, отбеляза лидерът на опозицията.
Нинова разказа за работата си като доброволец в ковид отделение в една от столичните болници. Бях болна, бях в болница, видях уморените лекари, медицински сестри и санитари, и реших, че, когато изляза ще помогна с каквото мога.
По думите й работата физически се издържа, но психически е много тежко. Трудно ми е да преодолея смъртта на хора, с които предния ден съм общувала, добави Нинова.
„Заповядайте“ - това казвам на всички, които мислят, че това е пиар, има работа за всички, като видите с очите си лежащите в отделенията, ще разберете за какво става дума, отвърна Нинова на критиците си.
Лидерът на БСП говори за проблемите на здравната система и недостига на кадри. Трябва да решим въпроса с лекарите, медицинските сестри и тяхното заплащане и развитие, каза Нинова. И добави, че БСП предлага да има базов доход за работещите в здравеопазването, оттам нататък може да се надгражда. И държавата да плаща специализациите. Предлагаме държавата да поеме финансирането на специализациите, но срещу ангажимент да останат да работят в България, обясни още Корнелия Нинова.
Тя коментира и темата с кризата във водния сектор. Има 700 опасни язовира в момента, пише в докладите. Може да причинят заплаха за живота и здравето на хората, това значи опасни. В доклада на КЕВР за ВиК сектора се казва, че нито едно от ВиК дружествата не отговаря на плана, който му е заложен, изреди само част от проблемите Нинова. Инвестициите във ВиК за година са се увеличили, но са се увеличили и течовете, загубата на вода, 60% от националното богатство изтича някъде. Затова БСП предлага държавни инвестиции за възстановяване на „Напоителни системи“. Внесохме предложение за 1 млрд. лв. такива инвестиции, вместо това разрешиха на всеки земеделец да боде земята и да си взема вода, подчерта Нинова.
По думите й докато не решиш проблема с течовете, нищо не правиш. Трябва да се възстанови мрежата с държавните инвестиции, против сме тези ключови сектори да се дават на концесии и да се продават, поясни още лидерът на БСП.