20 Май 2024понеделник21:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нивите у нас сред най-евтините в ЕС

/ брой: 20

автор:Дума

visibility 244

В България постоянните пасища са най-евтините в Европа - едва 1887 евро за 1 хектар, а обработваемата земеделска земя струва средно 7303 евро и също е сред най-евтините в ЕС. Това показват публикувани в понеделник данни на Евростат, които се отнасят към края на 2022 г.
За сметка на това рентата, която плащат родните земеделски производители за обработване на наета от тях земя, не са ниски - средно 313 евро на хектар за година. А в Североизточна България средната рента достига дори 473 евро и това значително надвишава средното за ЕС ниво от 199 евро, показват данните. Стойността на рентата в Североизточна България всъщност поставя този регион на шесто място в ЕС. Най-много пари за наета земя плащат земеделските производители в нидерландския регион Флеволанд - 1764 евро на хектар, следвани от тези на Канарските острови и регион Атика в Гърция. А най-ниска рента има в два региона на Швеция - по 24 евро. В тях и цената на обработваемата земя е най-ниска в целия ЕС - средно по 2041 евро на хектар.
В абсолютни стойности и средно за цялата държава цената на обработваемата земя в ЕС е най-ниска в Хърватия. Тя струва 3700 евро за хектар. А най-скъпа е в Малта. В тази островна държава, в която има съвсем малко земеделски земи и силен пазарен натиск да се използва за други дейности, а не за земеделие, 1 хектар струва средно 233 230 евро.През последното десетилетие стойността на нивите и на рентата се е повишила около два пъти - и у нас, и средно за ЕС. През 2012 г. например средната рента в България е била 174 евро на хектар срещу сегашните 313 евро. Почти същото двукратно увеличение в сравнение с тогава търпи и рентата в Североизточна България.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ