03 Май 2025събота06:47 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Нобеловите рекорди

/ брой: 236

автор:Дума

visibility 265

Дойче веле


Нобеловата седмица вече приключва: през тази седмица в Стокхолм се обявяват тазгодишните Нобелови лауреати. Отличието се връчва от 1901 насам. Ето някои от най-интересните факти от тези 112 години.
Знаете ли, че първата Нобелова награда е връчена пет години след смъртта на Алфред Нобел? Навремето роднините му били крайно възмутени от неговото завещание, според което цялото богатство на шведския индустриалец и изобретател трябвало да бъде използвано за основаването на фондация. "Нека моите изпълнители на завещанието да превърнат имуществото ми в ценни книжа, създавайки фонд, процент от който да се дава като премия на онези, чиято работа през изминалата година е имала най-голяма полза за човечеството. Нека присъждането на наградите да не се влияе от националността на кандидата. Наградите трябва да бъдат получавани от най-достойните, независимо дали са скандинавци или не".

Сартр - един от малкото, отказали Нобеловата награда


След няколко съдебни дела, при които е потвърдена валидността на завещанието, изпълнителите създават устав на бъдещата Нобелова фондация. Уставът е гласуван в Шведския парламент и е утвърден от краля на Швеция. На 29 юни 1900 г. Нобеловата фондация вече е факт. А година по-късно е връчена и първата Нобелова награда. Оттогава насам са се случили много неща...

Нобел за покойник?

По правило за Нобелова награда не могат да бъдат номинирани покойници. Носителят на Нобела за мир Даг Хамаршелд (1961) и носителят на Нобела за литература Ерик Аксел Карлфелд (1931) обаче получават наградата посмъртно - и двамата умират в периода между номинирането и обявяването на наградите.
От 1974 г. насам тази практика вече не е разрешена. Въпреки това през 2011 година Нобеловата награда за медицина отново е връчена посмъртно. Причината: когато Нобеловият комитет обявява наградата, все още не знае, че лауреатът - канадецът Ралф Щайнман - е починал три дни преди това. Комитетът прави изключение и връчва наградата на наследниците на Щайнман.

По две награди

Четирима учени са получавали Нобеловата награда по два пъти. Американецът Джон Бардийн е удостоен с два Нобела за физика - първия път през 1956 г. за откриването на транзистора и втория път през 1972 г. за теорията на свръхпроводниците. Британският биохимик Фредерик Сангър е удостоен с две Нобелови награди за химия - през 1958-а за изясняването на структурата на белтъците и особено на инсулина, и през 1980 г. - за изясняване на последователността на нуклеиновите основи в ДНК.

Мария Кюри - единствената жена, получила два Нобела


През 1954-а пък американският химик Лайънс Полинг получава Нобел за химия, а малко по-късно и Нобел за мир - през 1962 г., тъй като се застъпва непрекъснато за прекратяването на ядрените опити.
Най-известната личност, удостоявана с две Нобелови награди, без съмнение е Мария Кюри. През 1903 година тя получава наградата за физика във връзка с изследванията си на радиоактивността. През 1911 г. пък й е присъдена Нобелова награда за химия - за откритието на два химически елемента - полоний и радий.
До 2012-а Нобеловата награда е присъждана общо 44 пъти на жени, но само 16 пъти в една от трите научни дисциплини - две жени са получавали Нобелова награда за физика, четири - за химия, и десет - за медицина.

Да откажеш Нобел

Жан-Пол Сартр, носител на Нобела за литература, и виетнамецът Ле Дук То, носител на Нобелова награда за мир, са единствените, които досега са отказвали да получат наградите - съответно през 1964 и 1973 година. Сартр следва своя принцип да отказва всякакви официални отличия, а То отхвърля наградата заради продължаващите сражения във Виетнам - Нобелът все пак му бива отреден заради договарянето на виетнамските мирни споразумения.
В научните дисциплини досега никой не е отказвал Нобеловата награда. По времето на Хитлер обаче на германските учени е забранено да получават Нобелови награди. Потърпевши от тази забрана са Рихард Кун (химия - 1938), Адолф Бутенанд (химия - 1939) и Герхард Домаг (медицина - 1939). След края на Втората световна война те получават диплома и медал, но губят паричното възнаграждение.

Нацията с най-много Нобели е...

Най-много Нобелови награди в научните дисциплини са печелили учени от САЩ - те представляват 43 процента от всички носители на Нобелова награда за физика, химия и медицина. Германците остават на второ място в класацията в дисциплините физика и химия, следвани от британците. В дисциплината медицина британците са втори, а германците - на трета позиция. На четвърто място в класацията по нации се нарежда Франция.
Ето и още няколко интересни подробности около Нобеловите награди: най-често срещаните рождени дати сред Нобеловите лауреати са 21 май и 28 февруари; средната възраст на носителите на Нобела във всичките шест дисциплини е 59 години, като в научните дисциплини лауреатите се сравнително по-млади; носителите на Нобелова награда за химия са на средна възраст 57, а за медицина - на 55; най-младият носител на Нобел е физикът Лаурънс Брак, който печели наградата за физика през 1915-та на 25-годишна възраст.

 

Унгария освобождава майки от данъци

автор:Дума

visibility 11061

/ брой: 79

Фридрих Мерц поема канцлерския пост

автор:Дума

visibility 11469

/ брой: 79

Десетки пакистанци напускат Индия

автор:Дума

visibility 8548

/ брой: 79

Мащабна стачка в Гърция на 1 май

автор:Дума

visibility 13982

/ брой: 79

Празникът, който сплотява

автор:Дума

visibility 12910

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ

автор:Дума

visibility 11526

/ брой: 79

Не изхвърляйте хартиената трудова книжка

автор:Аида Паникян

visibility 3601

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ