16 Юни 2024неделя01:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акад. Дамян Дамянов:

Нормално ли е шофьор да получава два пъти повече от професора?

Денят на будителите стана на 90 години и заедно с Деня на българската наука бе отбелязан в БАН

/ брой: 254

автор:Велиана Христова

visibility 1336

У нас се приема за нормално шофьор в градския транспорт да има два пъти по-голяма заплата от професора в БАН, образователният ценз е обезличен. Това заяви акад. Дамян Дамянов, председател на Съюза на учените (СУБ) вчера в словото си за Деня на будителите и на българската наука 1 ноември. Празникът на будителите бе тържествено отбелязан на тържество в академията, организирано от СУБ, БАН и Софийския университет. Днес Денят на будителите навършва точно 90 години от обявяването му за български празник през 1922 г.
Ако съпоставим стратегиите и средствата, които ЕС залагат за развитие на науката с проекта за бюджет'2013, не се виждат никакви сигнали, че правителството иска да развива наука, заяви Дамянов. През 1989 г. за наука у нас се отделяха 2,64% от БВП, за 2012 г. са 0,3%, а за идната година с предвиждат 0,2% от БВП, посочи той. Като резултат през 1988 г. в българския износ 72% са заемали високотехнологичните наукоемки продукти, а сега техният дял е 3%. Ще има ли изобщо в България база за развитие на конкурентна икономика, попита ораторът.
Науката и висшето образование не са занаятчийство, за развитието им трябва да се формулират цели и задачи и да се създават условия, подчерта още акад. Дамянов. БАН е поставена в Дарвинистки условия и загива от липса на средства или да се приспособява към властта и да се видоизменя до неузнаваем вид, каза председателят на СУБ. С кризата тук се обяснява всичко, но в Европа не е така - там за наука вече се отделят близо 2% от БВП, като тези инвестиции непрекъснато нарастват. Нима липсата на добро финансиране на науката вече почти две десетилетия не е наш собствен патент за самоунищожаване, каза проф. Дамянов. Той говори за алтернативата на това поведение, за участието на учените в европрограми, за бъдещата поява на технопарк в София, чиято основа трябва да са институтите на БАН и някои водещи университети.
Науката е тази, която може да даде ключа към изграждане на мощен път за развитие, се казва в писмото, с което президентът Плевнелиев поздрави учените с празника. Може, но не й разрешават, коментираха участници в тържеството. 
Миналата година учените от академията отбелязаха Деня на будителите с протестни шествия заради намалената субсидия на академията, която не покрива заплатите, нито разходите за ток и парно, нито пък предвижда някакви пари за научна дейност. Президентът Плевнелиев тогава обеща да се дадат 14 млн. лв. допълнително за БАН до юни 2012 г., но това не стана. Оттогава досега нищо не се е променило и дори субсидията за БАН в проектобюджет'2013, е същата, както за 2012 г. Тя е замразена на 59 млн. лв. от три години насам.
Традиционните годишни награди на СУБ бяха връчени по време на тържеството. Сред наградените за високи научни постижения са проф. Борис Гълъбов от СУ, проф. Бойко Рангелов от БАН, акад. Петър Попиванов и проф. Анжела Славова от БАН, както и акад. Тодор Николов.

 

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 876

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 830

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 919

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 845

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ