12 Юли 2025събота22:48 ч.

Нов модел за финансиране на болниците в периода на кризата

Лечебните заведения с ограничена дейност заради КОВИД-19 ще получат 85% от очакваните постъпления

/ брой: 66

автор:Аида Паникян

visibility 1054

Управляващите решиха да променят финансирането на болниците и медиците по време на извънредното положение заради епидемията от КОВИД-19. Текстът, касаещ парите на лечебните заведения в условия на пълна забрана за извършване на профилактични и и планови дейности, е част от Закона за мерките и действията по време на извънредно положение. Причината е, че е необходимо законово основание, на чиято основа НЗОК да плати средствата. На всички лечебни заведения, независимо дали става дума за първична или специализирана дейност, лаборатории или болници, ще бъдат изплатени 85% от очакваните в неепидемична обстановка средномесечни постъпления, независимо от отчетената дейност за периода. Това договори Българският лекарски съюз с НЗОК и вече е записано в Анекса към НРД 2020-2022. Марката бе анонсирана от финансовия министър Владислав Горанов.

Доколко ще бъде ефикасна мярката все още не е ясно. Д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването коментира за ДУМА, че в този период болниците не правят обичайните разходи за лекарства и консумативи, но имат непредвидени и високи разходи за лични предпазни средства, така че не "спестяват" пари. 

Лекари от извънболничната помощ припомнят, че може да нямат дейност, но наемите за кабинетите, заплатите и осигуровките на персонала, данъците и пр. не са намалени и, макар приходите да са по-малко, разходите си остават същите. 

За 2020 г. увеличението на цените на клиничните пътеки, по които работят общинските болници, е минимално - средно около 6%, коментира д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници. Според него с тези 85% не може да бъдат покрити дори възнагражденията на персонала. По думите му общинските болници вече са пред сериозни изпитания, тъй като отдавна нямат инфекциозни отделения и специалисти. Освен това повечето нямат условия за организиране на т.нар. боксова система и изолиране на болен. Д-р Тотев припомни, че голяма част от персонала в малките болници е в предпенсионна и пенсионна възраст, т.е. в рисковата група, поради което предпочитат или да излязат в отпуск, или да напуснат.

За такъв проблем алармира и Националното сдружение на общините. "Сред най-често срещаните проблеми, за които алармират местните власти, е липсата на достатъчно обучени медицински специалисти, тъй като и в момента общинските болници работят с минимума от необходимия им персонал, голяма част от който попада в рисковата група - пенсионери. В сериозен риск са болниците в Белоградчик и Гоце Делчев, където част от медицинския персонал е подал оставка. Не достигат специализирана медицинска апаратура и оборудване в по-малките болници в страната", пише в писмо на сдружението.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ