03 Ноември 2025понеделник20:38 ч.

Нова мантра рухва

/ брой: 56

автор:Евгени Гаврилов

visibility 3449

Една от мантрите, която периодично се предлага на обществото, е за успешната борба на правителството срещу контрабандата и увеличената събираемост на данъците. Оказва се обаче, че тя е на път да рухне. Това е единственият извод, който може да се направи не от някаква измислена информация, а от официалните данни, разпространени от НАП. Агенцията официално призна, че за последните 17 години не е могла да събере начислен ДДС в размер на близо 5,8 млрд. лв., въпреки че има влезли в сила ревизионни актове. 5,4 млрд. лв. от тези пари реално трябва да бъдат отписани, защото са начислени на т. нар. "клошарски" фирми и няма никакви шансове да влязат някога в бюджета. От справка на приходната агенция става ясно, че най-много данък се е източвал след 2011 г., за да стигне до края на миналата година в общ размер вече на стряскащите 16,2 млрд. лв.
Да не говорим, че се появиха информации, според които общата сума на несъбраните от НАП задължения по всички видове данъци, откакто се води подобна статистика, е в размер на около 25 млрд. лв. И това са само официално документираните от НАП данъчни нарушения. От НАП се опитват да обяснят, че голяма част от тези задължения са в резултат от възлагане на ревизии от външни институции и прилагането на мерки за борба с данъчните измами. 
В отчетите  на приходната агенция се твърди, че през 2015 г. е изпратила 729 уведомления до разследващите органи за предполагаемо избягване на данъчни задължения в особено големи размери, но за същия период прокуратурата е образувала само 12 досъдебни производства. Това означава, че са заведени дела по по-малко от 2% от подадените сигнали. През 2016 г. уведомленията до прокуратурата са станали 939, а образуваните досъдебни производства са само 34. Това показва, че при разкриването на данъчни престъпления някъде се къса нишката. А това става с чадър - политически. Примерът с Мишо Бирата не е толкова стар.
 

Рязко поскъпват зеленчуци в сезона на туршиите

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 205

Падат приходите на "Български пощи"

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 205

"Револют" спира да работи с левове от 17 декември

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 205

„Евронюз“: Страните от ЕС ще плащат заемите на Киев

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 205

В РСМ освиркаха Величкович - пяла с българския флаг

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 205

Гърците все повече търсят стоки втора употреба

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 205

Накратко

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 205

Смисълът от властта

автор:Александър Симов

visibility 495

/ брой: 205

Венецуелският пъзел на Путин

автор:Юри Михалков

visibility 563

/ брой: 205

Будителството - жива сила

visibility 478

/ брой: 205

Не говорим за "Лукойл", а за "Нефтохим Бургас"!

visibility 492

/ брой: 205

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ