18 Септември 2025четвъртък11:50 ч.

Новата пшеница е с много високо качество

/ брой: 185

автор:Дума

visibility 2071

Тазгодишната реколта от пшеница е с изключително високо качество в сравнение с последните 7-8 години, благодарение на добре свършена работа от всички по веригата, обяви министърът на земеделието Явор Гечев по време на Консултативния съвет по зърното. Данните за високото качество бяха потвърдени от зърнопроизводители и хлебопроизводители.
Произведеното в България зърно обезпечава високо качество на хляба и хлебните продукти на българския пазар, които отговарят на всички стандарти, бяха единодушни членовете на Консултативния съвет. Те се обединиха, че на фона на сушата в Европа реколтата е изключително конкурентоспособна, зърненият баланс на страната е подсигурен, като има достатъчно количества както за потреблението в страната, така и за интензивна търговия и износ.
По представени на заседанието оперативни данни в България тазгодишната реколта от пшеница достигна 6,3 млн. тона при реколтирани 12 млн. дка и 525 кг среден добив. Най високи са добивите в Разград - 661кг/дка, следвани от област Добрич със среден добив 648 кг/дка.     Зърнопроизводителите представиха основните проблеми, пред които са изправени в момента, включително сушата през стопанската година, намножаване на неприятели, високата инфлация и сериозния ръст на цените на производствените ресурси, понижението на изкупните цени заради украинския внос на слънчоглед. В същото време предстои изплащане на наеми за земите в размер над 1,5 млрд. лева.
Министърът предложи да бъде върнат регистрационният режим на складовете, с цел засилен контрол върху наличностите и техния произход, както и като мярка срещу сивия сектор. Предложението беше подкрепено от всички участници в заседанието.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 79

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 78

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 81

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ