05 Август 2025вторник13:02 ч.

Ново 20: Референдум ще решава въпроси за територията и управлението на страната

автор:Дума

visibility 189

Ново, шокиращо решение, прокараха ГЕРБ почти през задния вход с промените в Изборния кодекс. Изненадващо мнозинството в парламента реши всички въпроси, които са от компетентността на Великото Народно събрание да могат да бъдат подлагани на референдум.

Промените бяха прокарани чрез преходни и заключителни разпоредби на Изборния кодекс при гласуването на последния му текст около 14.00 часа днес. Законопроектът за промени в изборните правила бе гласуван в продължение на два дни от парламента, или общо 12 часа.

Приетите промени означават реално, че чред пряко допитване ще може да се определя формата на управление на страната и например, да бъде въведена монархията или президенската република, намаляването на броя на депутатите, както и за промени в Конституцията, в т.ч. свързани с мандата и правомощията на главния прокурор, разделянето на Висшия съдебен съвет на два отделни съвета и др.

Дори обаче евентуален референдум по тези въпроси да бъде успешен, за промяна на Конституцията в такава посока отново трябва да бъде свиквано Велико Народно събрание.

Предложението за отпадане на забраната да се провеждат допитвания до народа по въпроси, касаещи компетентността на Великото Народно събрание, отпадна с 114 гласа "за", 61 "против" и двама - "въздържал се". Системата не показа как са гласували депутатите от различни парламентарни групи, но според народни представители, с които "Дневник" разговаря - ГЕРБ и "Обединени патриоти" са били "за", а БСП - "против".

По неофициална информация ГЕРБ е нямала намерение да подкрепя предложението, но малкият коалиционен партньор е заплашил, че така партията на Бойко Борисов не спазва коалиционното си споразумение. Има и спекулации, че във формацията се притесняват да не изгубят подкрепата на "Обединените патриоти" за проекта си за нова конституция.

За предложението на "Обединените патриоти", чийто автор е Искрен Веселинов от ВМРО, се говори от месец, а идеята бе заедно с евентуалните избори за Велико народно събрание да се проведе допитване по редица въпроси, касаещи промените в Конституцията като образователен ценз за гласуване, връщане на задължителната казарма, разширяване на правомощията на президента със законодателна инициатива и вот на недоверие и др.

Според зам.-председателя на парламентарната група на "БСП за България" Крум Зарков депутатите от ГЕРБ са клекнали, след като от коалиционния партньор са заплашили да оттеглят подписите си от "пишман проекта" за нов основен закон. Той смята, че политическото сметкаджийство, съчетано с неграмотност, вече откровено застрашава националната ни сигурност.

"Направиха възможно под въпрос да бъдат поставени - забележете! - изменения на територията ни; формата на държавно устройство и управление; непосредственото действие на конституционните разпоредби; спазването на международните договори, които страната ни е ратифицирала; неотменимостта на основните права на гражданите и въобще - цялата ни конституция! Накратко, за да продължат безотговорния си експеримент с изготвяне на нова конституция, ГЕРБ, по акъла на "патриотите", практически се опитва отсега да отмени основния закон на България", коментира Крум Зарков във фейсбук.

Достъпът с автомобил до Терминал 2 е забранен до 23 август

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 143

КЗК глоби "Билла" с над 400 хил. лв.

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 143

Нерегистрираните до 28 ноември кладенци ще бъдат ликвидирани

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 143

Едва 16% от германците готови да хванат оръжие

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 143

Гърция призна бекташите за религиозна общност

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 143

В Хаити арестуваха бивш сенатор

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 143

ЕС губи €1 трилион заради санкциите срещу Русия

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 143

Бузлуджа 2025

автор:Александър Симов

visibility 248

/ брой: 143

Попарени мераци

автор:Юри Михалков

visibility 249

/ брой: 143

На почивка с НЗОК

автор:Евгения Младенова

visibility 265

/ брой: 143

Те донесоха свободата

автор:Евгений Белий

visibility 235

/ брой: 143

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ