Нова идея на здравното министерство – Националната детска болница да се строи в двора на болница „Лозенец“. За проекта говори на брифинг днес министър Стойчо Кацаров. Който пък вчера заяви нещо съвсем друго – че временно детската болница ще се премести в сградата на бившата правителствена болница, докато се построи новата, обещавана от няколко правителства назад.
Едва ли има по-хубаво място, тя се намира в самия Южен парк, каза Кацаров. Разясни, че и част от инфраструктурата на болницата е подходяща – ще има хеликтоптерна площадка например. А временното настаняване на пациентите на Педиатрията в сегашната „Лозенец“, Кацаров коментира така: Какво по-хубаво за нашите деца от тази болница, най-модерната и най-луксозната.
Министърът каза също, че вече е направил проверка, че на терена може да се строи. Досега идеята бе Националната детска болница да се строи на мястото на старото скеле в двора на „Александровска“.
В двора на „Лозенец“, според Кацаров, има и достатъчно място за нова сграда – над 160 дка земя е в момента. Изграждането на новата болница би трябвало да отнеме поне 5 години. През това време ще реорганизираме правителствена болница, за да поеме пациентите от детската болница, обясни министърът. И подчерта, че болница „Лозенец“ има капацитет и легла да поеме пациентите на педиатрията към този момент.
Той заяви, че болница „Лозенец“ ще запази многопрофилния си характер, както и университетския си характер след сливането.
По наша оценка болница „Лозенец“ може да поеме децата. Тя има 283 легла, миналата година са намалели на 183 легла, като се използват под 50%. Има капацитет да бъдат приети всички легла на Специализираната детска болница, които са малко над 100. Това ще иска предварителна оценка, ремонтни дейности и оборудване, обясни още министърът на здравеопазването.
Той отбеляза, че в Плана за възстановяване и устойчивост е заложено на този терен, в двора на „Лозенец“, да се постави първият в Източна Европа протонен ускорител - уред, който позволява лъчелечение на онкологично болни деца. Болницата по проект е включена и в плана за въздушна спешна помощ с хеликоптерни площадки.
От болница „Лозенец“ пък излязоха на протест. Оттам заявиха, че с тях не са водени никакви разговори по темата.